Premier League: Νίκη-ανάσα για τη Νιούκαστλ, γκέλα η Γιουνάιτεντ

Σημαντικές νίκες για Νιούκαστλ και Γουέστ Χαμ, έχασε βαθμούς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στη Μπέρνλι

Για την 24η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε βαθμούς στο τελικό 1-1 στο Τερφ Μουρ κόντρα στη Μπέρνλι και η Γουέστ Χαμ βρήκε ευκαιρία να την προσπεράσει με την νίκη της με αντίπαλο την Γουότφορντ (1-0). H Νιούκαστλ έκανε την ανατροπή κόντρα στην Έβερτον και επικράτησε με 3-1 παίρνοντας το τρίποντο που την ανέβασε πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η Μπέρνλι πήρε τον βαθμό (1-1) κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την άφησε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο Πογκμπά έβαλε σε θέση οδηγού τους “κόκκινους διαβόλους”, όμως ο Ροντρίγκεζ στο 49′ χάρισε τον βαθμό στους γηπεδούχους.

Με ανατροπή, η Νιούκαστλ νίκησε με 3-1 την Έβερτον στο Σεντ Τζέιμς Παρκ και ανέβηκε πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. Τα ζαχαρωτά άνοιξαν το σκορ στο 36′ με το αυτογκόλ του Λασκέλς και οι ανθρακορύχοι απάντησαν αμέσως μετά το αυτογκόλ του Χολγκέιτ. Ο Φρέισερ στο 56ο λεπτό ολοκλήρωσε την ανατροπή και ο Τριπιερ στο 80′ έγραψε το τελικό σκορ.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, η Γουέστ Χαμ επικράτησε με 1-0 την Γουότφορντ και πάτησε την τέταρτη θέση. Ο μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μπόουεν στο 68′ και έδωσε την νίκη στα Σφυριά.