Premier League: Σημαντική νίκη για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στη Μπέρνλι

Πολύτιμο διπλό των “κόκκινων διαβόλων” απέναντι στη Μπέρνλι.

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Premier League,  η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε της Μπέρνλι με 0-1 στο “Turf Moor” και πήρε σημαντικό τρίποντο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και μόλις στο πρώτο λεπτό η Μάντσεστερ απείλησε, όταν ο Ράσφορντ με σουτ από δύσκολη γωνία σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Εν συνεχεία η Μπέρνλι “άγγιξε” το γκολ δύο φορές, με τον Αμντoυνί να είναι αυτός που έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ.

Στο 27ο λεπτό ο Έβανς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρεγκιλόν όμως το γκολ δεν μέτρησε μετά από χρήση του VAR, καθώς ο Χόιλουντ ήταν εκτεθειμένος.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με υπέροχο τρόπο στις καυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Τζόνι Έβανς έβγαλε μπαλιά τριάντα μέτρων στην πλάτη της άμυνας της Μπέρνλι, ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε κίνηση και έκανε ασύλληπτο δεξί διαγώνιο σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Τράφορντ για το 0-1.

Στην επανάληψη, η Μπέρνλι προσπάθησε να βρει ένα γκολ που θα της χάριζε την ισοφάριση ωστόσο δεν τα κατάφερε.

Νωρίτερα, η Έβερτον πανηγύρισε μια σημαντική νίκη επί της Μπρέντφορντ με 1-3. Τα γκολ για τα “ζαχαρωτά” πέτυχαν οι Ντουκουρέ (6′), Ταρκόφσκι (67′) και Κάλβερτ-Λιούιν  (71′). Οι “μέλισσες” είχαν καταφέρει να ισοφαρίσουν στο 28′ με τον Γιένσεν.

Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ 0-0

Λούτον-Γουλβς 1-1 (65′ πεν. Μόρις-50′ Νέτο)

Μάντσεστερ Σίτι-Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0 (7′ Φόντεν, 14′ Χάαλαντ)

Μπρέντφορντ-Έβερτον 1-3 (28΄ Γένσεν – 6΄ Ντουκουρέ, 67΄ Ταρκόφσκι, 71΄ Κάλβερτ-Λιούιν

Μπέρνλι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (45΄ Φερνάντες)