Διασυρμός από Λινζ και Ρέιντζερς- Δυσκολεύτηκαν Μίλαν και Βασιλεία

“Πάρτι” έκαναν Λινζ και Ρέιντζερς, ενώ Μίλαν και Βασιλεία ζορίστηκαν για τη νίκη, στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Άνετο ήταν το βράδυ για την Λινζ και τη Ρέιντζερς, ενώ από την άλλη Μίλαν και Βασιλεία ζορίστηκαν, αλλά κέρδισαν. Το τελικό σφύριγμα για αυτή τη φάση ήρθε στον αγώνα Ριέκα – Κόλος Κοβαλίβκα το οποίο έφτασε στην παράταση για να βρει νικήτρια την πρώτη.

Μίλαν, Βασιλεία, Λινζ, Λέγκια Βαρσοβίας, Ρέιντζερς και Σπόρτινγκ Λισαβόνας πέρασαν στα Πλέι-οφ του Europa League, εκεί όπου θα βρίσκεται και η ΑΕΚ έπειτα από την νίκη της.

Βασιλεία – Ανόρθωση 3-2

Ένα παιχνίδι στο οποίο η η Βασιλεία ναι μεν πήρε τη νίκη, αλλά η Ανόρθωση της έβαλε δύσκολα.Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό και την σέντρα του Καπό να βρίσκει τον Βίντμερ και κείνος με την σειρά του τα δίχτυα. Τέσσερα λεπτά αργότερα εκείνος που έδωσε την ασίστ του πρώτου γκολ, πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του με μια βολίδα εκτός περιοχής. Στο 21′ ο Χαμπαρτζουμαιάν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της δικιάς του ομάδα κάνοντας το 3-0 για τους γηπεδούχους ενώ ενα λεπτό πριν την εκπνοή του ημιχρόνου ο Βργκότς μείωσε σε 3-1 με ένα καταπληκτικό γκολ.Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση δέχτηκε ένα ακόμα πλήγμα με τον Οκβιασβίλι αλλά αυτό δεν την πτόησε. Ένα 20λεπτο μετά το σφύριγμα του διαιτητή οι φιλοξενούμενοι έβαλαν ακόμα ένα γκολ, με τον Κβιλιτάια να διαμορφώνει το τελικό 3-2, από την λευκή βούλα.

Λινζ ΛΑΣΚ – Ντουνάισκα Σρέντα 7-0

Οδοστρωτήρας ήταν η Λινζ απέναντι στην αντίπαλο της με το ένα τέρμα να διαδέχεται το άλλο. Και εδώ είχαμε ένα γρήγορο γκολ με τον Ραγκούθ να κατεβάζει άψογα την μπάλα και να ευστοχεί στο 6′ λεπτό ενώ ίδιος 10 λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο ήρθε η ολοκληρωτική συντριβή. Φιλίποβιτς στο 47′, Μικόρλ στο 51′, Γκρούμπερ στο 53′, Μπάλιτς στο 55′ και Σάμπιτσερ στο 77′ έφεραν το καταστροφικό, για την Ντουνάισκα, 7-0. Η ομάδα της Σλοβακίας μάλιστα αγωνιζόταν από το 48′ με παίκτη λιγότερο, έπειτα από την αποβολή του Μπλάκμαν.

Λέγκια Βαρσοβίας – Ντρίτα 2-0

Η Λέγκια Βαρσοβίας ήταν με μικρή διαφορά καλύτερη από την αντίπαλο της και αυτό αποτυπώθηκε στο αποτέλεσμα.Το σκορ για τους Πολωνούς άνοιξε στο 24′ Βστσόλεκ ενώ το 2-0 πέτυχε ο Πέκχαρτ στο 43′. Στο δεύτερο μέρος δεν υπήρξε κάποια διαφορά με την ομάδα του Μιτσνίεβιτς να παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Μίλαν – Μπόντο Γκλιμντ 3-2

Η Μπόντο Γκλιμντ κόντραρε στα ίσα τη Μίλαν, αλλά τελικά μίλησε η “φανέλα”. Στο 15ο λεπτό ήρθε η ψυχρολουσία για τους Ιταλούς με τον Τζάνκερ να ανοίγει το τέρμα για τους φιλοξενούμενους. Η απάντηση ήταν άμεση και ανήκε στον Τσαλχάνοχλου με ένα μακρινό σουτ, μόλις ένα λεπτό αργότερα. Την ανατροπή έφερε εν τέλει με πλασέ, ο Κολόμπο στο 32′.

Στο δεύτερο μέρος η ψαλίδα άνοιξε υπέρ της Μίλαν,με το τέρμα του Τσαλχάνοχλου στο 50, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Χόγκ ήταν αυτός που προσπάθησε να την ξανακλείσει με το ματς να λήγει 3-2.

Ριέκα – Κόλος Κοβαλίβκα 2-0

Η αντίπαλος του Άρη στον προηγούμενο γύρο, έβαλε δύσκολα και στην Ριέκα που πήρε τελικά την νίκη στα δύο έξτρα 15λεπτα.Το παιχνίδι στην διάρκεια του ήταν αρκετά ισορροπημένο, αλλά τέρμα δεν ήρθε για καμία από τις δύο ομάδες, οδηγώντας τες στην παράταση. Το πολυπόθητο γκολ ήρθε τελικά στο 102′ με τον Εσκοβάλ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της Κόλος Κοβαλίβκα. Το ματς κλείδωσε στο 115′ ο Αντριγιάσεβιτς δίνοντας στη Ριέκα το εισιτήριο των πλέι-οφ

Βίλεμ – Ρέιντζερς 0-4

Από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχε η Ρέιντζερς, παίρνοντας άνετα το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 22ο λεπτο ο Ταβερνιέρ, από τα 11 μέτρα και τρία λεπτά αργότερα ο Κέντ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του τερματοφύλακα κάνοντας το 0-2.Στην επανεκκίνηση η κεφαλιά του Χελάντερ στο 55′ αύξησε τον δείκτη του σκορ σε 0-3, ενώ ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με παρόμοιο τρόπο όπως το προηγούμενο.

Σπόρτινγκ Λισσαβόνας – Αμπερντίν 1-0

Ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, που έφερε την Σπόρτινγκ στην επόμενη φάση.Το μοναδικό γκολ του αγώνα, πέτυχε ο Τόμας στο 8ο λεπτό μέσα από την μεγάλη περιοχή, με το υπόλοιπο παιχνίδι να κυλά χωρίς τέρματα και την Σκωτσέζικη ομάδα να κάνει την πρώτη της ουσιαστική φάση στο… 88′.

Στα ματς που έγιναν νωρίτερα:

Εύκολες προκρίσεις για Μάλμε, Αϊντχόφεν και Βικτόρια

Europa League: Στα πέναλτι η πρόκριση για ΑΠΟΕΛ, εύκολο βράδυ για Τότεναμ και Κοπεγχάγη