Στους “8” η Αργεντινή

Στο Αρένα Ντο Γκρέμιο, Κατάρ και Αργεντινή ήρθαν αντιμέτωπες για την τρίτη αγωνιστική του Copa America και η Αργεντινή επικράτησε με 2-0, παίρνοντας και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Αργεντινή δεν άφησε πολλές επιλογές και με την πρώτη ευκαιρία κατάφερε να σκοράρει. Μόλις στο τέταρτο λεπτό, ένα λάθος της άμυνας του Κατάρ έδωσε την ευκαιρία στον Μαρτίνεζ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Η ομάδα του Μέσι έφτασε στο αντίπαλο τέρμα αρκετές φορές, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Το Κατάρ κατάφερε να αντιδράσει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αλλά το σουτ σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Η Αργεντινή συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας στην αντίπαλη εστία και απειλώντας,χωρίς παρ’όλα αυτά, να σημείωσει ένα ακόμα γκολ. Το Κατάρ δεν είχε πολλά περιθώρια να απειλήσει τον Αρμάνι και δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στο ρυθμό των αντιπάλων.

Στο 82’, ο Αγουέρο έκανε μια πολύ καλή κούρσα και, μέσα από την περιοχή, κατάφερε να βρει τα δίχτυα στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία για το 0-2. Η προσπάθεια του Κατάρ δεν ήταν αρκετή για να μειώσει ή και να ισοφαρίσει την αναμέτρηση, με αποτέλεσμα το 0-2 να είναι το τελικό σκορ.

Η Αργεντινή προκρίθηκε στην επόμενη (προημιτελική) φάση, όπου και θα αντιμετωπίσει την Βενεζουέλα.

Κίτρινες: Αλμόεζ, Μπουντιάφ, Αλ Αχράκ – Λο Σέλσο, Φοΐθ

Κατάρ: Αλ Σεμπ, Σαλμάν, Αλ Χαζρί (Αλ Αχρακ 77’), Κούκι, Ελ Ράουι, Κορέια (Ισμάιλ 85’), Χατίμ, Μπουντιάφ, Αλ Χάιντος, Αφίφ, Αλμόεζ

Αργεντινή: Αρμάνι, Σαράβια, Φοΐθ (Πεσέλα 85’), Οταμέντι, Ταλιάφικο, Ντε Πάουλ, Παρέδες, Λο Σέλσο (Ακούνια 55’), Μέσι, Αγκουέρο, Μαρτίνεζ (Ντιμπάλα 75’)