«Ψεκάσετε, σκουπίστε, τελειώσατε»… για την Ίντερ

Η Ίντερ έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της Σασουόλο, υποχρεώνοντας την στην πρώτη της ήττα.

Η Ίντερ νίκησε με 3-0 την Σασουόλο στην έδρα της, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής στην Serie A. Οι «νερατζούρι» βρίσκονται στους 18 βαθμούς, φτάνοντας την Σασουόλο, στο -2 από την κορυφή και την Μίλαν. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, για την ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου, που έμεινε στον πάγκο.

Η Ίντερ πήρε τα ηνία και στο 4ο λεπτό, άνοιξε το σκορ με τέρμα του Αλέξις Σάντσες, μετά από ασίστ του Μαρτίνεζ. Οι παίκτες του Κόντε έφτασαν στο 2-0 στο 14ο λεπτό, με αυτογκόλ του Κίρικες. Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι, ο Βιντάλ έκανε το γύρισμα, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του αμυντικού της Σασουόλο και παρά την προσπάθεια του Κονσίλι, η μπάλα πέρασε την γραμμή.

Η Σασουόλο πάλεψε και ήταν ανταγωνιστική, παίρνοντας μέτρα στο αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, η αστοχία των παικτών του Ντε Ζέμπρι, αλλά και οι αποκρούσεις του Χαντάνοβιτς δεν την άφησαν να μπει και πάλι στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη και στο 60ο λεπτό, ο Γκαγλιαρντίνι «σφράγισε» το τρίποντο για την Ίντερ, σκοράροντας με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, για το τελικό 3-0.

Σασουόλο: Κονσίλι, Τόλγιαν, Κίρικες, Φεράρι, Ροτζέριο, Λόπες, Λοκατέλι, Ντούριτσιτς, Μπεράρντι, Μπόγκα, Ρασπαντόρι.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιας, Ντε Φρέι, Μπαστόνι, Νταρμιάν, Βιδάλ, Μπαρέλα, Γκαγλιαρντίνι, Πέρισιτε, Μαρτίνες, Σάντσες.