Έκανε το treble η Παρί ΣΖ

Η Παρί ΣΖ έκανε το treble και κατέκτησε το 9ο Λιγκ καπ της ιστορίας της, νικώντας στον τελικό τη Λυών στα πέναλτι.

Η Παρί ΣΖ κατέκτησε και το Λιγκ καπ Γαλλίας, νικώντας με 6-5 στα πέναλτι (0-0 κ.δ) τη Λυών στο Stade de France. Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του κυπέλλου, τώρα ήρθε και το Λιγκ Καπ, ώστε να πετύχει το treble.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Παρισιού ο Κέιλορ Νάβας, ο οποίος στη διαδικασία των πέναλτι έπιασε το πέναλτι του Μπερνάντ Τραορέ και στη συνέχεια ο Πάμπλο Σαράμπια ευστόχησε στο πέναλτι της Παρί, δίνοντας το κύπελλο στην ομάδα του.

Λιγοστές φάσεις σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και από τις δύο ομάδες, με την ομάδα του Τουχέλ να έχει μια ελαφριά υπεροχή, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα. Έτσι οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου στα 30 λεπτά, ο Ντι Μαρία έφτασε κοντά στο γκολ στο 119′, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο επόμενο λεπτό ο Ράφαελ άφησε τη Λευών με 10 παίκτες, καθώς αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Στη διαδικασία των πέναλτι και η Παρι ΣΖ και η Λυών ευστόχησαν και στα πέντε πέναλτι, για να φτάσουν στο 6ο, όπου η εμπειρία του Νάβας μίλησε και απέκρουσε το πέναλτι του Τραορέ. Στη συνέχεια ο Πάμπλο Σαράμπια για τους Παριζιάνους, νίκησε τον Αντόνι Λόπες και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Παρισιού.

Παρί Σεν Ζερμέν (Τόμας Τούχελ): Νάβας, Κουρζαβά (70’ Κέρερ), Σίλβα (91’ Παρέδες), Κιμπεμπέ, Μπάκερ, Μαρκίνιος (114’ Ντιαλό), Γκεγιέ (58’ Ερέρα), Βεράτι, Ντι Μαρία, Νεϊμάρ, Ικάρντι (58’ Σαράμπια)

Λυών (Ρούντι Γκαρσιά): Λόπες, Μαρσάλ, Μαρσέλο (81’ Άντερσεν), Ντεναγιέρ, Μπρούνο (65΄ Μέντες), Κορνέ, Αουάρ, Κακρέκε, Ντουμπουά (86’ Ράφαελ), Ντεπάι (80’ Εκάμπι), Ντεμπελέ (80’ Τραορέ)