Κατέκτησε και το Ρεκόπα η Ρίβερ Πλέιτ

Το Ρεκόπα Σουδαμερικάνα κατέκτησε η Ρίβερ Πλέιτ νικώντας την Ατλέτικο Παραναένσε με 3-0 στο Μονουμεντάλ.

Οι Βραζιλιάνοι αν και στον πρώτο αγώνα είχαν κερδίσει με 1-0 δεν κατάφεραν να το αξιοποιήσουν. Οι Αργεντινοί σε όλο τον αγώνα είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας. Στο 65΄ άνοιξαν το σκορ με τον Ιγκνάσιο Φερνάντες. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κλέψουν το κύπελλο. Ωστόσο α δυο γκολ στις καθυστερήσεις των Λούκας Πράτο (90+1) και Ματίας Σουάρες (90+5) έδωσαν το σύνθημα να  πανηγυρίσει τον τρίτο θρίαμβό της

Το Ρεκόπα Σουδαμερικάνα κάθε χρόνο το διεκδικούν οι νικήτριες ομάδες των δύο του Κόπα Λιμπερταδόρες και του Κόπα Σουδαμερικάνα. Αντιστοιχεί στο ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ.