Ρόμα-Ίντερ 2-2: Με Λουκάκου από την άσπρη βούλα ο βαθμός για τους “Νερατζούρι”

Ισόπαλες αναδείχθηκαν Ρόμα και Ίντερ στο Ολύμπικο. Ο Λουκάκου λύτρωσε τους “Νερατζούρι” λίγο πριν το φινάλε.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο της Ρώμης, η Ρόμα και η Ίντερ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Serie A. Παρέμεινε στην δεύτερη θέση η Ίντερ με 72 βαθμούς, 5η η Ρόμα με 58 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ρόμα έχασε καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 9ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και κακή έξοδο του Χαντάνοβιτς, ο Μαντσίνι πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων. Ότι δεν κατάφερε η ομάδα της Ρώμης, το πέτυχε η Ίντερ στο 15′. Εκτέλεση κόρνερ από τον Σάντσες, ο Ντε Φράι πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0 της Ίντερ.

Οι “τζιαλορόσι” ωστόσο, κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφαρίσης πριν πάνε στα αποδυτήρια. Ο Τζέκο πήρε την μπάλα και τροφοδότησε όμορφα τον Σπιναζόλα, ο ακραίος μπακ της Ρόμα έκανε ένα σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο 45+1′.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν στην ανατροπή. Στο 57ο λεπτό ο Μικιταριάν με σουτ μέσα από την περιοχή σκόραρε για το 2-1.

Η Ίντερ κατάφερε και έφτασε στην ισοφάριση και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας. Στο 85′ ο Μόουζες κέρδισε πέναλτι, μετά από ανατροπή του από τον Σπιναζόλα. Ο Λουκάκου ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Λόπεθ, για το 2-2 στο 88′.

Ρόμα: Λόπεθ, Μαντσίνι, Ιμπάνιες (Σμόλινγκ 74′), Κολάροφ, Πέρες, Ντιαβαρά (Κροστάντε 69′), Βερετούτ, Πελεγκρίνι (Περότι 82′), Σπιναζόλα, Μικιταριάν (Πέρεζ 83′), Τζέκο.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι (Νταμπρόσιο 82′), Καντρέβα (Μόουζες 67′), Μπαρέλα, Γκαγκιαρντίνι (Έρικσεν 69′), Άσλεϊ Γιάνγκ (Μπιράγκι 67′), Μπρόζοβιτς, Αλέξις Σάντσες, Λαουτάρο Μαρτίνεζ (Λουκάκου 67′).

Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας, για την 34η αγωνιστική, με μεγάλη ανατροπή από 2-0 πέτυχε η Σαμπντόρια και πήρε τη νίκη στην έδρα της Πάρμα με 2-3. Τη νίκη με ανατροπή πήρε και η Μπρέσια στην έδρα της με 2-1 απέναντι στην ΣΠΑΛ, βυθίζοντας την κι άλλο στον πάτο της βαθμολογίας.

Εξίσου με ανατροπή πήρε την νίκη και η Νάπολι στο Σαν Πάολο, απέναντι στην Ουντινέζε με σκορ 2-1 και έτσι η ομάδα του Κώστα Μανωλά και Ορέστη Καρνέζη, έπιασε την Μίλαν στην 6η θέση. Εύκολο απόγευμα είχε η Φιορεντίνα στο “Αρτέμιο Φράνκι” όπου υποδέχθηκε την Τορίνο, την οποία κέρδισε με σκορ 2-0.

Αναλυτικά η 34η αγωνιστική της serie A:

Σάββατο 18 Ιουλίου

Βερόνα – Αταλάντα 1-1 (59′ Πεσίνα / 50′ Σαπάτα)

Κάλιαρι – Σασουόλο 1-1 (63′ Ζοάο Πέδρο / 12′ Καπούτο)

Μίλαν – Μπολόνια 5-1 (10′ Σαλεμάκερς, 24′ Τσαλχάνογλου, 49′ Μπενασέρ, 57′ Ρέμπιτς, 90+2′ Καλάμπρια / 44′ Τομιγιάσου)

Κυριακή 19 Ιουλίου

Πάρμα – Σαμπντόρια 2-3 (18′ Ζερβινιό, 40′ αυτ. Μπερεζίνσκι / 48′ Τσαμππότ, 69′ Κουαλιαρέλα, 78′ Μπονατσόλι)

Τζένοα – Λέτσε 2-1 (7′ Σανάμπρια, 81′ αυτ. Γκάμπριελ / 60′ πεν. Μανκόζου)

Μπρέσια – Σπαλ 2-1 (69′ 90+3′ Ζμραλ / 42′ Νταμπό)

Φιορεντίνα – Τορίνο 2-0 (2′ αυτ. Λιάνκο, 75′ Κουτρόνε)

Νάπολι – Ουντινέζε 2-1 (31′ Μίλικ, 90+5′ Πολιτάνο / 22′ Ντε Πάουλ)

Ρόμα – Ιντερ 2-2 (45+ Σπιναζόλα, 57′ Μικιταριάν / 15′ Ντε Φράι, 88′ πεν. Λουκάκου)