Ρόμα- Ίντερ: Ματσάρα δίχως νικητή στην πρωτεύουσα

Μετά το κάζο της Σαμπντόρια η Ίντερ δεν κατάφερε παρά την ανατροπή να νικήσει τη Ρόμα.

Πολύ σκληρή για να πεθάνει έδειξε η Ρόμα απέναντι στην Ίντερ. Οι νερατζούρι παρά την ανατροπή (1-2 από 1-0) δεν κατάφεραν να φύγουν με την νίκη, μένοντας στο 2-2, στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Αυτό ήταν το 6ο παιχνίδι των δύο ομάδων που τελειώνει χωρίς νικητή. Η νέα απώλεια βαθμών για την Ίντερ την αφήνει στο -3 από την Μίλαν που νίκησε εχθές την Τορίνο. Από την άλλη η Ρόμα βρίσκεται έξι πόντους μακριά από την κορυφή.

Η Ρόμα μετά το πρώτο πεντάλεπτο είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων σε σχέση με την Ίντερ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό. Ο Πελεγκρίνι υποδέχθηκε την μπάλα και με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Η Ίντερ έβγαλε αντίδραση και πίεσε στα τελευταία δέκα λεπτά του πρώτου μέρους, χωρίς αποτέλεσμα ωστόσο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ίντερ μπήκε… φουριώζα. Οι νερατζούρι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 52′. Μετά από κοντινή προβολή του Λαουτάρο Μαρτίνεζ ο Λόπεθ με τρομερή επέμβαση με το πόδι κράτησε το 1-0.

Ωστόσο ο γκολκίπερ των Τζιαλορόσι δεν κατάφερε το ίδιο και στο 56′. Μετά από κόρνερ του Μπρόζοβιτς, ο Σκρίνιαρ με κεφαλιά ισοφάρισε για την Ίντερ. Η ομάδα του Κόντε έφτασε στην ανατροπή στο 63′. Ο Μπρόζοβιτς πάσαρε στον Χακίμι και με άψογο πλασέ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο δεξί “γάμα” του Λόπεθ, γράφοντας το 1-2.

Οι παίκτες Φονσέκα δεν το έβαλαν κάτω πάρα την ανατροπή και κατάφεραν να φέρουν και πάλι το παιχνίδι στα ίσα λίγο πριν την συμπλήρωση των 90 λεπτών. Ύστερα από σέντρα του Βίλαρ ο Μαντσίνι με δύσκολη γυριστή κεφαλιά, νίκησε τον Χαντάνοβιτς για το τελικό 2-2.