Seria A: Διπλό της Έμπολι μέσα στη Ρώμη

Η Έμπολι άλωσε το Ολύμπικο στο αποτέλεσμα που ξεχώρισε από η δεύτερη μέρα της 2ης αγωνιστικής της Seria A.

H ‘Εμπολι για την 2η αγωνιστική της Seria A  νίκησε με 2-1 τη Ρόμα εκτός έδρας σε ένα αποτέλεσμα που προκάλεσε αίσθηση στην Ιταλία.

Η Έμπολι σόκαρε τη Ρόμα στο 45′ με τον Γκιάσι να σκοράρει από ασίστ του Κολόμπο για το 1-0. Στο 61΄ ο Κολόμπο από το σημείο του πέναλτι έκανε το 2-0 για την Έμπολι ενώ η Ρόμα το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να μειώσει στο 80΄ με τον Σομουρόντοφ για το τελικό 1-2.

Την ίδια ώρα η Νάπολι επικράτησε με 3-0 της Μπολόνια πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Ντι Λορέντζο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Αντόνιο Κόντε στο 45’+2′ και ο Κβαρατσκέλια έδωσε αέρα δύο τερμάτων στη Νάπολι στο 75’. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90’+4′ ο Σιμεόνε.

Στο Τορίνο η “Γκρανάδα” νίκησε με ανατροπή 2-1 την Αταλάντα και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή Seria A.

Οι μπεργκαμάσκι προηγήθηκαν στο 26ο λεπτό με τον Ρετέγκι, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ίλιτς πέντε λεπτά αργότερα και τελικά πήραν κεφάλι στο σκορ με το γκολ του Άνταμς στο 49ο λεπτό.

Η Αταλάντα είχε μοναδική ευκαιρία να κλέψει τον βαθμό στις καθυστερήσεις με τον Κάσα να κερδίζει πέναλτι. Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς όμως απέκρουσε την προσπάθεια του Πάσαλιτς στο 90’+6′ και χάρισε στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς.

Φιορεντίνα και Βενέτσια έμειναν στο 0-0 με τους Βιόλα να μετράνε τρείς ισοπαλίες στο ξεκίνημα της σεζόν μια όχι και τόσο καλή αρχή για τους back-to-back φιναλίστ του uefa Conference League.