Serie A: Άνετη και πρώτη η Νάπολι, δύσκολη νίκη για Ρόμα

Η Νάπολι ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Σαμπντόρια, ενώ η Ρόμα δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε την Ουντινέζε.

Για την 5η αγωνιστική της Serie A, η Νάπολι πήρε εμφατικά το διπλό στη Γένοβα, με αντίπαλο τη Σαμπντόρια με 0-4, η Ρόμα πήρε το τρίποντο στην αναμέτρηση με του Ουντινέζε, με γκολ του Έϊμπραχαμ στο 36′, ενώ Τορίνο και Λάτσιο μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο τελικό 1-1.

Παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με τη Σαμπντόρια, καθώς η Νάπολι κέρδισε με 0-4 στη Γένοβα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Όσιμεν που πέτυχε δύο γκολ και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, με το απόλυτο 5Χ5. Ο Νιγηριανός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 10′ και ο Ρουίζ στο 39′ έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του Σπαλέτι. Ο Όσιμεν σκόραρε εκ νέου στο 50′ για το 0-3, ενώ το τελικό 0-4 έγραψε ο Ζιελίνσκι στο 59′.

Στο Τορίνο σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο στο τελευταίο τέταρτο, Τορίνο και Λάτσιο αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1 χάρη σε τέρματα των Πιάτσα στο 76′ και του Ιμόμπιλε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Στο Ολίμπικο, η Ρόμα νίκησε δύσκολα με 1-0 την Ουντινέζε και ανέβηκε στην 4η θέση με τον Έϊμπραχαμ να πετυχαίνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 36ο λεπτό

Τα αποτελέσματα:

Τρίτη 21/9

Μπολόνια – Τζένοα 2-2 (Χίκεϊ 49′, Αρναούτοβιτς 85′ – Ντέστρο 55′, Κρισίτο 89′)

Αταλάντα – Σασουόλο 2-1 (Γκόσενς 3′, Ζαπακόστα 37′ – Μπεράρντι 44′)

Φιορεντίνα – Ίντερ 1-3 (Σοτίλ 23′ – Νταμιάν 52′, Τζέκο 55′, Πέρισιτς 87′)

Τετάρτη 22/9

Σαλερνιτάνα – Βερόνα 2-2 (Γκόντο 45+2′, Κουλιμπαλί 76′ – Κάλινιτς 7′,29′)

Σπέτσια – Γιουβέντους 2-3 (Γκουάσι 33′, Αντίστ 49′ – Κιν 28′, Κιέζα 66′, Ντε Λιχτ 72′)

Κάλιαρι – Έμπολι 0-2 (Ντι Φραντζέσκο 29′, Στούλατς 69′)

Μίλαν – Βενέτσια 2-0 (Ντίας 68′, Ερνάντες 82′)