Serie A: Δυσκολεύτηκε η Ίντερ, φοβερή Σαμπντόρια

Η Ίντερ έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Τζένοα. Καταπληκτική η Σαμπντόρια “άλωσε” το Μπέργκαμο και την Αταλάντα.

Στην Γένοβα η Ίντερ πήρε τη νίκη με σκορ 0-2, απέναντι στην Τζένοα. Η ομάδα του Κόντε έφτασε τους 10 βαθμούς, σε 5 παιχνίδια στην Serie A και βρίσκεται στο -1 από τη Μίλαν που έχει ένα ματς λιγότερο. Στους 4 βαθμούς παρέμεινε η Τζένοα.

Κακό παιχνίδι για την Ίντερ. Οι “Νερατζούρι” δεν ήταν απειλητικοί στο πρώτο μέρος με το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό μετά το 60ο λεπτό και έφτασαν στο γκολ.

Στο 64′ ο Ρομέλου Λουκάκου άνοιξε το σκορ, μετά από ασίστ του Μπαρέλα. Το τελικό 0-2 που σφράγισε και τη νίκη των Μιλανέζων πέτυχε ο Ντ’ Αμπρόσιο στο 79′, ύστερα από ασίστ του Ρανόκια.

Τζένοα (Ρονάλντο Μαράν): Περίν, Γκολντανίγκα, Ζαπάτα, Μπάνι, Μπαντέλι (61′ Ζάικ), Ροβέλα (84′ Μελεγκόνι), Μπεχράμι (61′ Ραντοβάνοβιτς), Τσιμπόρα (46′ Πελεγκρίνι), Γκιγλιόνε, Πάντεφ, Μάρκο Πιάτσα (65′ Σομουρόντοφ).

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Ντ’ Αμπρόσιο (81′ Κολάροφ), Ρανόκια, Μπαστόνι, Πέρισιτς (58′ Χακίμι), Μπρόζοβιτς, Βιντάλ (80′ Ναϊνγκολάν), Νταρμιάν, Έρικσεν (58′ Μπαρέλα), Λουκάκου, Μαρτίνεζ (72′ Πιναμόντι).

ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΤΟ ΣΕΡΙ ΤΗΣ Η ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Υπέροχη Σαμπντόρια, πέρασε από το Μπέργκαμο με 1-3 κόντρα στην Αταλάντα. Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι, δεν μπόρεσε να διαχειριστεί τη δεδομένη κούραση, που είχε από το μεσοβδόμαδο ματς στη Δανία κόντρα στη Μίντιλαντ. Η Σαμπντόρια έφτασε τους 9 βαθμούς σε πέντε παιχνίδια, όσους έχει και η Αταλάντα στην Serie A.

Το σκορ για την ομάδα της Γένοβας άνοιξε ο Κουαλιαρέλα στο 13ο λεπτό. Ο «γερόλυκος» φορ έχασε πέναλτι στο 45′ (απέκρουσε ο Σπορτιέλο) και την ευκαιρία να δώσει αέρα δύο τερμάτων πριν το ημίχρονο στην ομάδα του. Αυτό το έκανε, ωστόσο, στο 59′ ο Θόρσμπι, κάνοντας το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

Η Αταλάντα κατάφερε να μειώσει (2-1) στο 80′, με πέναλτι του Ζαπάτα και στην συνέχεια πίεσε για την ισοφάριση. Όμως, το τέρμα του Γιάνκο στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (90+2′) «κλείδωσε» το διπλό της ομάδας από την Γένοβα.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 23 Οκτωμβρίου

Σασουόλο – Τορίνο 3-3 (71′ Τζούρισιτς, 84′ Κίρικες, 86′ Καπούτο / 33′ Λινέτι, 78′ Μπελότι, 79′ Λούκιτς)

Σάββατο 24 Οκτωβρίου

Αταλάντα – Σαμπντόρια 1-3 (80′ πεν. Ζαπάτα / 13′ Κουαγιαρέλα, 59′ Θόρσμπι, 92′ Γιάνκο)

Τζένοα – Ίντερ 0-2 (64′ Λουκάκου, 79′ Ντ’ Αμπρόσιο)