Serie A: Εύκολο πέρασμα της Μίλαν από την Έμπολι

Με 0-3 πέρασε η Μίλαν από την έδρα της Έμπολι.

Για την 19η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν επικράτησε με 0-3 εκτός έδρας της Έμπολι και μπήκε με το δεξί τη νέα χρονιά στο πρωτάθλημα.

Οι “Ροσονέρι” με τη νίκη τους παρέμειναν στην τρίτη θέση με 39 βαθμούς, όντας 9 πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Ίντερ. Η Έμπολι από την άλλη παρέμεινε στην 19η θέση με 13 βαθμούς, δύο λιγότερους από την 17η θέση και την Κάλιαρι που είναι πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Μίλαν πήρε κεφάλι στο σκορ με το τέρμα του Λόφτους Τσικ στο 11ο λεπτό. Ο Ζιρού με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, στο 21′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και το τελικό σκορ υπέγραψε ο Τραορέ στο 88ο λεπτό.

Σκόρερς: 11′ Λόφτους Τσικ, 21′ Ζιρού, 88′ Τραορέ

Μπολόνια-Τζένοα 1-1 (90’+6’ Ντε Σιλβέστρι – 20’ Γκούντμουντσον)

Ίντερ-Βερόνα 2-1 (13′ Λαουτάρο Μαρτίνες, 90’+4′ Φρατέζι – 74′ Ανρί)

Φροζινόνε-Μόντσα 2-3 (56′ Χαρουί, 76′ πεν. Σουλέ – 18′ Μότα. 45′ Καρμπόνι, 55′ αυτ. Σουλέ)

Λέτσε-Κάλιαρι 1-1 (31′ Γκεντρέι – 68′ Οριστάνιο)

Σασουόλο-Φιορεντίνα 1-0 (9′ Πιναμόντι)

Έμπολι-Μίλαν 0-3 (11′ Λόφτους-Τσικ, 31′ πέν. Ζιρού, 88′ Τραορέ)

Τορίνο-Νάπολι (16:00)
Ουντινέζε-Λάτσιο (16:00)
Σαλερνιτάνα-Γιουβέντους (19:00)
Ρόμα-Αταλάντα (21:45)