Serie A: Νικηφόρα πρεμιέρα για Γιουβέντους και Αταλάντα, γκέλα για τους δύο Ρωμαίους

Με το δεξί μπήκαν Γιουβέντους και Αταλάντα στη νέα σεζόν, αντίθετα με τις Ρόμα και Λάτσιο.

Στην πρεμιέρα της Serie A, η Γιουβέντους επικράτησε με 0-3 της Ουντινέζε, Αταλάντα ξεπέρασε το σκόπελο της Σασουόλο με 0-2, η Ρόμα έμεινε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στην Σαλερνιτάνα ενώ η Λάτσιο ηττήθηκε με 2-1 από τη Λέτσε.

Στο Ούντινε, η Γιουβέντους πέρασε ένα εύκολο βράδυ κόντρα στην Ουντινέζε επικρατώντας με 0-3. Η ομάδα του Τορίνο καθάρισε τη νίκη από το πρώτο μέρος καθώς πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Κιέζα στο 2ο λεπτό. Το 0-2 έγραψε ο βλάχοβιτς 20ο λεπτό και το τελικό σκορ έγραψε ο Ραμπιό στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μερος.

Στο Μαπέι Στέιντιουμ, η Αταλάντα αν και δυσκολεύτηκε νίκησε με 0-2 τη Σασούολο. Η ομάδα του Μπέργκαμο άνοιξε το σκορ μετά τον Ντε Κετελάρ στο 83′ και κλείδωσε το αποτέλεσμα στο 90+3′ με τον Ζορτέα.

Στο Λέτσε, η Λάτσιο ηττήθηκε από την ομώνυμη ομάδα με 2-1 αν και προηγήθηκε με τον Τσίρο Ιμόμπιλε στο 26′. Η Λέτσε αρχικά έφτασε στην ισοφάριση με τον Άλκβιστ στο 85′ και ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Ντι Φραντζέσκο δύο λεπτά αργότερα.

Στη Ρώμη, η Ρόμα έμεινε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στη Σαλερνιτάνα. Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τους Ρωμαίους καθώς άνοιξαν τον σκορ με τον Μπελότι στο 17′. Η Σαλερνιτάνα βρήκε απάντηση με τον Καντρέβα στο 36′ ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέτρεψε το σκορ στο 49′. Εντέλει, η Ρόμα κατόρθωσε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με το γκολ του Αντρέα Μπελότι στο 82ο λεπτό.