Serie A: Ο Βλάχοβιτς οδηγεί τη Γιουβέντους

Με τον Βλάχοβιτς σε φουλ φόρμα, η Γιουβέντους νίκησε την Έμπολι και συνεχίζει το αήττητο σερί

Η Γιουβέντους επικράτησε με 2-3 της Έμπολι εκτός έδρας, για την 27η αγωνιστική της Serie A.

Για την ομάδα του Αλέγκρι ο Βλάχοβιτς πέτυχε τα δύο τέρματα (45+2′, 66′) και το άλλο ο Κιν (32′), ενώ για τους γηπεδούχους στο 40ο λεπτό ο Σουρκόφκσι και στο 71′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με τον Λα Μαντία. Ο Σέρβος επιθετικός στην 4η του συμμετοχή στη Serie A με την φανέλα της «Βέκια Σινιόρα» έφτασε τα τρία και συνολικά τέσσερα (με τον αγώνα της Βιγιαρεάλ στο Champions League.

Οι “μπιανκονέρι” ανέβασαν το αήττητο σερί τους σε 13 αγώνες (8-5-0) κι έκαναν ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την έξοδο στο Champions League της επόμενης σεζόν, αν και η Αταλάντα που ακολουθεί στην 5η θέση κι απέχει 6 βαθμούς, έχει δύο ματς λιγότερα από τη Γιούβε.

Για δέκατο συνεχόμενο ματς έμεινε χωρίς «τρίποντο» η Έμπολι (5 ισοιπαλίες, 5 ήττες), η οποία βρίσκεται στο +9 από την 18η Κάλιαρι, αλλά για να μπει σε περιπέτειες, πρέπει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, με 11 αγωνιστικές να απομένουν ακόμη για τη λήξη της περιόδου.

Έμπολι: Βικάριο, Στοϊάνοβιτς (85’ Χέντερσον), Λουπέρτο, Ισμαΐλι, Κακάτσε (70’ Παρίζι), Μπαντινέλι (70’ Μπενάσι), Ζουρκόβσκι, Μπαϊράμι (85’ Βέρε), Ντι Φραντσέσκο (70’ Λα Μαντία), Ασλάνι, Πιναμόντι

Γιουβέντους: Σέζνι, Μπονούτσι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Πελεγκρίνι, Κουαδράδο, Ραμπιό, Αρτούρ, Ζακάρια (37’ Λοκατέλι), Κεν (62’ Μοράτα), Βλάχοβιτς

Μίλαν-Ουντινέζε 1-1 (29΄ Λεάο – 66΄ Ουντότζι)

Τζένοα-Ίντερ 0-0

Σαλερνιτάνα-Μπολόνια 1-1 (72΄ Τζορτέα – 43΄ Αρναούτοβιτς)

Έμπολι-Γιουβέντους 2-3 (40΄ Ζουρκόφσκι, 76΄ Λα Μαντία – 32΄ Κιν, 45΄+2, 66΄ Βλάχοβιτς)

Σασουόλο-Φιορεντίνα 21:45