Serie A: Πάτησε τη Μίλαν η Αταλάντα, γκέλα η Ίντερ, ανέβηκε 3η η Ρόμα

Η Αταλάντα κέρασε τριάρα τη Μίλαν στο “Σαν Σίρο”, ενώ η Ίντερ έχασε βαθμούς στο Ούντινε και την ευκαιρία να πιάσει τους “ροσονέρι” στην κορυφή. Στην 3η θέση με νίκη στο 92′ η Ρόμα.

Η Αταλάντα πέρασε αέρας από το Μιλάνο, νικώντας με 3-0 την πρωτοπόρο Μίλαν, για την 19η αγωνιστική της Serie A. Η ομάδα του Μπέργκαμο ανέβηκε στην 4η θέση με 36 βαθμούς.

Στον αγώνα η Αταλάντα ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια. Καλή εικόνα από τους παίκτες του Πιόλι, που ήταν αρκετά άστοχοι και δεν δημιούργησαν κινδύνους. Το σκορ άνοιξε ο Ρομέρο στο 26ο λεπτό, για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο μέρος και το 53′ ο Ίλισιτς με πέναλτι έκανε το 0-2, ενώ το κερασάκι στην τούρτα για τους παίκτες του Γκασπερίνι, έβαλε ο Ζαπάτα στο 77′ με σουτ μέσα από την περιοχή.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Ερνάντεθ, Καλούλου (57′ Μουσάτσιο), Κγιαρ, Καλάμπρια, Κεσιέ, Τονάλι, Λεάο (70′ Ρέμπιτς), Μεϊτέ (46′ Μπραχίμ Ντίας), Καστιγιέχο (70′ Μάντζουκιτς), Ιμπραχίμοβιτς

Αταλάντα: Γκολίνι, Τολόι, Ρομέρο, Τζιμσίτι (90+1′ Καλδάρα), Χάτεμπουρ (67′ Μέλε), ντε Ρουν, Φρόιλερ, Γκοζάνς (90+1′ Παλομίνο), Πεσίνα (90′ Μαλινόβσκι), Ίλιτσιτς (82′ Μουριέλ), Ζαπάτα

Ουντινέζε- Ίντερ 0-0

Η Ίντερ ήρθε ισόπαλη με 0-0 στην έδρα της Ουντινέζε και μετά την ήττα της Μίλαν από την Αταλάντα, έχασε την ευκαιρία να την φτάσει στην βαθμολογία. Ωστόσο, οι “νερατζούρι” μείωσαν στους 2 πόντους, φτάνοντας τους 41 βαθμούς, σε σχέση με την Μίλαν που έμεινε στους 43 πόντους.

Στο παιχνίδι η Ίντερ ήταν ανώτερη, ωστόσο όχι αποτελεσματική. Ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ σκόραρε στο 2′, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 23′ και πάλι ο Αργεντινός απείλησε για τους φιλοξενούμενους. Αλλά το σουτ του έδιωξε σε κόρνερ ο Μούσο. Στο 75′ ο Χακίμι είχε μια καλή στιγμή. Όμως από καλή θέση εντός της περιοχής αστόχησε, με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Στο φινάλε αποβλήθηκε και ο Κόντε για διαμαρτυρία.

Ουντινέζε: Μούσο, Σαμίρ, Μπονιφάζι (63′ Ντε Μάιο), Μπεκάι, Ζέγκελαρ (78′ Νούιτινγκ), Περέιρα, Αρσλάν, Ντε Πολ, Λάρσεν (78′ Μολίνα), Λαζάνια, Ντεουλοφέου (62′ Μανδραγόρα)

Ιντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, ντε Φρέι, Μπαστόνι, Χακίμι, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Βιντάλ (70′ Σένσι), Γιάνγκ (70′ Πέρισιτς), Λουκάκου, Μαρτίνες (70′ Σάντσες)

ΝΙΚΗ… ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΣΤΟ 92′ Η ΡΟΜΑ

Πριν από λίγες ημέρες η Σπέτσια πέταξε εκτός κυπέλλου Ιταλίας τη Ρόμα. Σα να μην έφτανε αυτό, η ομάδα της πρωτεύουσας έχασε το παιχνίδι και στα χαρτιά, καθώς είχαν πραγματοποιήσει έξι αλλαγές. Σε ένα ματς κόλαση όμως στο “Ολίμπικο” για το πρωτάθλημα η Ρόμα επικράτησε με 4-3 της Σπέτσια. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λορέντζο Πελεγκρίνι που σκόραρε στο φινάλε (90+2′), δίνοντας το τρίποντο στους “τζιαλορόσι”.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ρόμα, ύστερα από 19 αγώνες, βρίσκεται στην 3η θέση με 37 πόντους.

Στο ματς το σκορ άνοιξε στο 17′ ο Πελεγκρίνι. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 24ο λεπτό με τον Πίκολι. Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 53ο λεπτό ο Μαγιοράλ, με ωράια ατομική ενέργεια, έκανε το 2-1. Τρία μόλις λεπτά αργότερα ο Κάρσντορπ πέτυχε το 3-1, δίνοντας αέρα στους γηπεδούχους.

Η Σπέτσια όμως δεν τα παράτησε. Στο 59′ ο Φαρίας μείωσε το σκορ (3-2) και ο Ντανιέλε Βέρντε στο 90ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα (3-3). Ωστόσο στο 90+2′ ο Πελεγκρίνι με πλασέ μέσα από την περιοχή, διαμόρφωσε το τελικό 4-3 χαρίζοντας μια υπερπολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Ρόμα: Λόπεθ, Ιμπάνιεθ, Σμόλινγκ, Κουμπούλα, Σπινατσόλα, Βερετούτ, Βιλάρ (67′ Κρισάντε), Κάρσντορπ (81′ Μπρούνο Πέρεθ), Κάρλες Πέρεθ (89′ Ντιαβαρά), Πελεγκρίνι, Μαγιοράλ

Σπέτσια: Προβεντέλ, Ντελ’ Όρκο (58′ Μπαστόνι), Τέρζι, Σαμπότ (80′ Έρλιτς), Μαρκίτσα, Εστέβες, Αγκουμέ, Ματζιόρε (58′ Ακαμπόρα), Γκιάσι (80′ Βέρντε), Πίκολι (33′ Γκαλαμπίνοφ), Φαρίας

Πρόγραμμα και αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 22 Ιανουαρίου

Μπενεβέντο – Τορίνο 2-2 (32′ Βιόλα, 49′ Λαπάντουλα / 51′, 90+3′ Ζάζα)

Σάββατο 23 Ιανουαρίου

Ρόμα – Σπέτσια 4-3 (17′, 52′ Μαγιοράλ, 55′ Κάρσντορπ, 90+2′ Πελεγκρίνι / 24′ Πίκολι, 59′ Φαρίας, 90′ Βέρντε)

Μίλαν – Αταλάντα 0-3

Ουντινέζε – Ίντερ 0-0

Φιορεντίνα – Κροτόνε (21:45)