Serie A: Πέρασε από το Μπέργκαμο η Γιουβέντους

Έφυγε με το διπλό από το Μπέργκαμο επί της Αταλάντα η Γιουβέντους

Η Γιουβέντους νίκησε με 0-2 την Αταλάντα στο Μπέργκαμο, για την 34η αγωνιστική της Serie A.

Οι «μπιανκονέρι» ανέβηκαν στη δεύτερη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος με 66β, ενώ η ομάδα του Γκασπερίνι μένει στην έκτη θέση με 58β και βλέπει τις ελπίδες της για έξοδο στο Champions League να εξανεμίζονται.

Αφού γλίτωσε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο (δοκάρι ο Σκαλβίνι στο 25΄, μεγάλη ευκαιρία ο Πάσαλιτς στις καθυστερήσεις), η «Γηραιά Κυρία» πήρε προβάδισμα στο 56′ με το παρθενικό γκολ του 19χρονου Σάμουελ Άιλινγκ-Τζούνιορ.

Η ομάδα του Μπέργκαμο είχε και δεύτερο δοκάρι στο 89΄ με τον Τζαπακόστα, αλλά τελικά η Γιούβε «κλείδωσε» τη νίκη στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Βλάχοβιτς για το τελικό 0-2.

Μίλαν-Λάτσιο 2-0 (17΄ Μπενασέρ, 29΄ Ερναντέζ)

Ρόμα-Ίντερ 0-2 (33΄ Ντιμάρκο, 74΄ Λουκάκου)

Κρεμονέζε-Σπέτσια 2-0 (41΄ Τσιόφανι, 77΄ Βάσκες)

Αταλάντα-Γιουβέντους 0-2 (56΄ Ιλινγκ-Τζούνιορ, 90+8΄ Βλάχοβιτς)

Τορίνο-Μόντσα 16:00
Νάπολι-Φιορεντίνα 19:00
Λέτσε-Βερόνα 21:45