Canadian Premier League: Σπουδαίο τρίποντο για την Ατλέτικο Οτάβα

Σπουδαία νίκη για την Ατλέτικο Οτάβα κόντρα στην  Χάλιφαξ.

Η Ατλέτικο Οτάβα πήρε την νίκη με 2-0 επί της Χάλιφαξ στο TD Stadium, για την 8η αγωνιστική του καναδικού πρωταθλήματος.

Τα νικητήρια γκολ των γηπεδούχων τα πέτυχαν οι Μπάσετ στο 71’ και Σο στο 76’. Το σύνολο του Κάρλος Γκονζάλες έφτασε στους 8 βαθμούς και στην 5η θέση.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι δεν είχαν την κατοχή αλλά είχαν την υπεροχή στα σουτ , σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που είχαν την κατοχή μόνο. Οι πρωτευουσιάνοι απείλησαν πρώτοι με τους Εσπέχο και Σο. Στην συνέχεια ο Ουιμέτ έκανε την προσπάθεια να νικήσει τον Φίλιον χωρίς αποτέλεσμα. Λίγο πριν το τέλος ο Τισότ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα . Για την Χαλιφαξ επικίνδυνοι ήταν οι Γκιράλντο και Φερέτσο.

Στην επανάληψη οι ομάδες μπήκαν όπως και στο πρώτο όμως η Οτάβα ανέβασε τους ρυθμούς όσον αφορά στα σουτ. Στο 71’ ο Μπάσετ άνοιξε το σκορ για την Οτάβα μετά το γκολ η Ατλέτικο έδειξε ότι θέλει να πετύχει και άλλο τέρμα για να κλειδώσει το τρίποντο. Στο 76’ ο Σο σημείωσε το τελικό 2-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ατλέτικο Οτάβα:Μέλβιν, Ουιμέτ, Εσπέχο, Σίνγκ, Ακόστα, Ασσί (Χάγουορθ), Τισό, Μπάσετ, Μπάχαους (67’Βερχόβεν),Σο, Ντος Σάντος (67’Φερχοβεν).

Χάλιφαξ:Φίλιον, Φερνάντεζ, Νίμικ, Λόγκρεϊ, Ρούμπι, Φεράστο (62’Γουάτσον), Ράμπερσαντ, Καλεγκάρι, Γκιράλντο (61’Ντάνιελς), Τιμοτέο (77’Νουαμφόνσο), Φερίν.