Serie A: Στοπ έβαλε η Νάπολι στην Ίντερ, μοιράστηκαν βαθμούς

Η Ίντερ κόλλησε στην ισοπαλία, στο -3 από το Champions League είναι η Ρόμα. Συνέχισε τις νίκες η Μίλαν.

Για την 29η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Μίλαν πέρασε άνετα το εμπόδιο της Βερόνα εκτός έδρας με 3-1. Η Ρόμα επικράτησε 1-0 της Σασουόλο στο «Ολίμπικο». H Νάπολι έβαλε «στοπ» στα νικηφόρα αποτελέσματα της Ίντερ υποχρεώνοντας την να μοιραστεί βαθμούς στο «Τζουζέπε Μεάτσα».

Η Ίντερ μετά από δέκα διαδοχικές νίκες κόλλησε στο ισόπαλο 1-1 με την Νάπολι. Οι «νερατζούρι»  δεν είχαν και την καλύτερη απόδοση καθώς εμφανίστηκαν αρκετά κουρασμένοι αν και είχαν την κατοχή και προηγήθηκαν στο 43’ με τον Νταρμιάν  δεν κατάφεραν πάρουν το τρίποντο. Οι «παρτενοπέι» στο 82’ με τον Ζουάν Ζεσούς έφεραν το ματς στα ίσια, το αποτέλεσμα όμως παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Οι βαθμοί που έχασε η Ίντερ δεν άλλαξαν τα πράγματα για την κατάληξη που θα έχει ο εφετινός τίτλος διότι η Ίντερ απέχει στο  +14 βαθμούς από την 2η Μίλαν και 17 από την 3η του πίνακα Γιουβέντους.

Νωρίτερα η Ρόμα νίκησε 1-0 την  Σασουόλο στο «Ολίμπικο». Η νίκη αυτή έφερε τους «τζαλορόσι» ξανά στο -3 απ’ την 4η Μπολόνια και τα «εισιτήρια» του Champions League. Το παιχνίδι ήταν ποιοτικά κακό με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά νωχελικές. Όμως οι «Ρωμαίοι» στο 50’ βρήκαν τρόπο να ανοίξουν το σκορ με τον Πελεγκρίνι, μετά το γκολ το σύνολο  του Ντανιέλε Ντε Ρόσι διαχειρίστηκε το υπέρ τους αποτέλεσμα ως το φινάλε φτάνοντας στην 4η νίκη στους τελευταίους 5 αγώνες.

Η Μίλαν προσπέρασε με άνεση το εμπόδιο της Βερόνα εκτός έδρας με 3-1. Οι «ροσονέρι»  με τα γκολ των Ερνάντες (44’) λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου του Πούλισικ (50’) στο ξεκίνημα του δεύτερου και του Τσουκουέζε στο 79 πήραν σπουδαίο τρίποντο, ξέφυγε στο +3 από την Γιουβέντους.