Serie A: Τιμώρησε την Γιουβέντους η Έμπολι – Στραβοπάτημα για Ρόμα

«Μαύρη» μέρα για Γιουβέντους, χαμένη ευκαιρία της Ρόμα για έξοδο στην Ευρώπη.

Στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της Serie A, η Γιουβέντους ηττήθηκε (4-1) στην έδρα της Έμπολι, ενώ Ρόμα και Σαλερνιτάνα έμειναν στην ισοπαλία (2-2).

Δύσκολη ημέρα η σημερινή για τους «Μπιανκονιέρι», αφού μετά την αφαίρεση 10 βαθμών για ψευδή λογιστικά στοιχεία, ηττήθηκαν εκτός έδρας από την Έμπολι (4-1). Για τους γηπεδούχους το σκορ άνοιξε ο Καπούτο με πέναλτι ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Λουπέρτο έγραψε από κοντά το 2-0. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους παίκτες του Ζανέττι, καθώς στο 48’ ο Καπούτο διπλασίασε τα τέρματά του μετά από ασίστ του Άκπα Άκπρο διαμορφώνοντας το 3-0. Ο Φρεντερίκο Κιέζα μείωσε στο 85’, αλλά ο Πίκολι πέτυχε το τέταρτο τέρμα των γηπεδούχων, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας τους.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, η Ρόμα δεν κατάφερε να πάρει σημαντικό τρίποντο απέναντι στη Σαλερνιτάνα και δεν εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αφαίρεση βαθμών της Γιουβέντους. Οι παίκτες του Μουρίνιο βρέθηκαν πολύ νωρίς πίσω στο σκορ στο 12’ από γκολ του Καντρέβα. Στο ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Ελ Σαράουϊ ισοφάρισε σε 1-1. Η Σαλερνιτάνα αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα με τακουνάκι του Ντία στο 54’. Οι «Ρωμαίοι» έσωσαν τον βαθμό στο  83’ με ωραίο σουτ του Μάτιτς.