Serie A: Δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε τη νίκη η Γιουβέντους

Η μαχητική Σασουόλο με παίκτη λιγότερο δυσκόλεψε τη Γιουβέντους στο Τορίνο, αλλά η ομάδα του Πίρλο πήρε τους βαθμούς της νίκης.

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 3-1 πήρε την νίκη η Γιουβέντους απέναντι στη Σασουόλο, για την 17η αγωνιστική της Serie A. Η Μεγάλη Κυρία τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Σασουόλο, που παρά το αριθμητικό μειονέκτημα για ένα ημίχρονο ήταν μαχητική.

Η Γιούβε βρίσκεται στην 4η θέση με 33 βαθμούς και ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ η Σασουόλο έπεσε στην 7η θέση με 29 πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γιουβέντους είχε την κατοχή και τον έλεγχο του ρυθμού. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να πετύχουν κάποιο γκολ, κάτι που δεν κατάφεραν εν τέλει. Η Σασουόλο μάλιστα έμεινε με δέκα παίκτες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από αποβολή του Ομπιάνγκ μετά και από χρήση του VAR.

Η Γιούβε μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο πιο δυνατά και στο 50ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Η μπάλα στρώθηκε στον Ντανίλο που με μια βολίδα έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στην δεξιά κάτω γωνία του Κονσίλι.

Η Σασουόλο παρά το αριθμητικό μειονέκτημα έβγαλε αντίδραση και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 59′ ο Τραορέ βρήκε τον Ντέφρελ μέσα στην περιοχή, εκείνος κοντρόλαρε και τσίμπησε την μπάλα προ του Σέζνι, κάνοντας το 1-1.

Στο 74′ ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχασε τεράστια ευκαιρία να δώσει ξανά προβάδισμα στην Γιουβέντους, καθώς βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Κονσίλι, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να τον νικά.

Τελικά την λύτρωση για την ομάδα του Πίρλο έδωσε ο Ράμσεϊ στο 81′. Μετά από γύρισμα του Φραμπότα ο Ουαλός με προβολή από την μικρή περιοχή, σκόραρε για το 2-1.

Το τρίτο γκολ των Μπιανκονέρι έγραψε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλο που πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε για το τελικό 3-1.

ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΓΙΑ ΛΑΤΣΙΟ ΚΑΙ ΒΕΡΟΝΑ, ΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Η Φιορεντίνα νίκησε εντός έδρας την Κάλιαρι με σκορ 1-0 και βρίσκεται στο +6 από την ζώνη του υποβιβασμού. Οι Βιόλα αν καί καλύτεροι από την ομάδα του Μπάμπη Λυκογιάννη, που αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι, δυσκολεύτηκαν. Το μοναδικό τέρμα που χώρισε τις δύο ομάδες πέτυχε ο Ντούσαν Βλάχοβιτς στο 72′, φτάνοντας τα 4 γκολ στα 5 τελευταία παιχνίδια.

Στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα υποχρέωσε η Λάτσιο την Πάρμα. Οι Λατσιάλι πέρασαν με 2-0 από το Ένιο Ταρντίνι. Καταιγιστική η ομάδα του Ιντζάγκι αλλά άσφαιρη στο πρώτο ημίχρονο. Τα δύο γκολ ήρθαν στο 55′ και 67′ από τους Λουίς Αλμπέρτο και Καϊσέδο.

Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε και η Βερόνα απέναντι στην Κροτόνε, κερδίζοντας την με 2-1. Η Ελλάς δεν είχε δύσκολο έργο απέναντι στην τελευταία της βαθμολογίας, υποχρεώνοντας την στην 12η ήττα στην Serie A φέτος.

ΝΙΚΗ ΣΤΟ 90′ ΓΙΑ ΝΑΠΟΛΙ

Η Νάπολι νίκησε με 2-1 την Ουντινέζε εκτός έδρας, με γκολ στο 90′ από κεφαλιά του Μπακαγιόκο. Οι Παρτενοπέι συνεχίζουν την παράδοση με την Ουντινέζε, από την οποία έχουν να ηττηθούν από το 2016.

Η ομάδα του Γκατούζο προηγήθηκε με πέναλτι του Ινσίνιε στο 15′. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 27′ με τον Λασάνια. Το γκολ που έδωσε την νίκη στην Νάπολι πέτυχε με κεφαλιά ο Μπακαγιόκο στο 90ο λεπτό.

Πρόγραμμα και αποτελέσματα 17ης αγωνιστικής:

Σάββατο 9 Ιανουαρίου

Μπενεβέντο – Αταλάντα 1-4 (50′ Σάου / 30′ Ίλιτσιτς, 69 Τολόι, 71′ Ζαπάτα, 87′ Μουριέλ)

Τζένοα – Μπολόνια 2-0 (44′ Ζάιτς, 55′ Ντέστρο)

Μίλαν – Τορίνο 2-0 (25′ Λεάο, 36′ Κεσί)

Κυριακή 10 Ιανουαρίου

Ρόμα – Ίντερ 2-2 (17′ Πελεγκρίνι, 86′ Μαντσίνι / 55′ Σκρίνιαρ, 62′ Χακίμι)

Βερόνα – Κροτόνε 2-1 (16′ Κάλινιτς, 25′ ΝτιΜάρκο / 55′ Μεσσίας)

Πάρμα – Λάτσιο 0-2 (55′ Λουίς Αλμπέρτο, 67′ Καϊσέδο)

Ουντινέζε – Νάπολι 1-2 (27′ Λαζάνια / 15′ πεν. Ινσίνιε, 90′ Μπακαγιοκό)

Φιορεντίνα – Κάλιαρι 1-0 (72′ Βλάχοβιτς)

Γιουβέντους – Σασουόλο 3-1 (50′ Ντανίλο, 82′ Ράμσεϊ, 90+2′ Κριστιάνο Ρονάλντο / 58′ Ντέφρελ)