Serie A: Επιτέλους νίκη για τη Λάτσιο

Τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Λάτσιο, επικρατώντας της Μπολόνια στη Ρώμη για την 5η αγωνιστική.

Το δεύτερο «τρίποντο» στη σεζόν πήρε η Λάτσιο, νικώντας με 2-0 στο Ολίμπικο τη Μπολόνια, για την 5η αγωνιστική της Serie A.

Στους 7 βαθμούς έφτασε η ομάδα του Ιντζάγκι, η οποία προέρχονταν από δύο ήττες και μια ισοπαλία στα τελευταία τρία παιχνίδια. Στους 3 βαθμούς και εντός της ζώνης του υποβιβασμού βρίσκεται η Μπολόνια.

Πλέον η Λάτσιο κοιτάζει την αναμέτρηση απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ στο Βέλγιο, την έρχομαι Τετάρτη 28 Οκτωβρίου, για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Η Μπολόνια ήταν πιο απειλητική καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ωστόσο η ομάδα του Μιχαΐλοβιτς δεν κατάφερε να δημιουργήσει ιδιαίτερα προβλήματα στην Λάτσιο.

Αντιθέτως οι Λατσιάλι ήταν αυτοί που με τέρμα του Λουίς Αλμπέρτο (54′) με σουτ και του Τσίρο Ιμόμπιλε (76′) με κοντινή κεφαλιά πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Το μόνο που κατάφερε η φιλοξενούμενη Μπολόνια ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις του ματς σε 2-1 με γκολ του Ντε Σιλβέστρι (90+2′).

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 23 Οκτωμβρίου

Σασουόλο – Τορίνο 3-3 (71′ Τζούρισιτς, 84′ Κίρικες, 86′ Καπούτο / 33′ Λινέτι, 78′ Μπελότι, 79′ Λούκιτς)

Σάββατο 24 Οκτωβρίου

Αταλάντα – Σαμπντόρια 1-3 (80′ πεν. Ζαπάτα / 13′ Κουαγιαρέλα, 59′ Θόρσμπι, 92′ Γιάνκο)

Τζένοα – Ίντερ 0-2 (64′ Λουκάκου, 79′ Ντ’ Αμπρόσιο)

Λάτσιο – Μπολόνια 2-1 (54΄ Αλμπέρτο, 77΄ Ιμπόμπιλε – 90’+2′ Ντε Σιλβέστρι)