Serie A: Νέα γκέλα για Μίλαν, μείωσε στον πόντο η Ίντερ

Η Ίντερ πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής κόντρα στη Νάπολι και μείωσε στον πόντο τη διαφορά από τη Μίλαν.

Με σκορ 1-0 η Ίντερ πήρε το ντέρμπι με τη Νάπολι στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και πλησίασε στον πόντο την πρωτοπόρο Μίλαν που ήρθε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στην Τζένοα. Επέστρεψε στις νίκες η Μπολόνια, ισόπαλες Φιορεντίνα και Σασουόλο, για την 12η αγωνιστική της Serie A.

Στο Μιλάνο ο Λουκάκου από τα έντεκα βήματα χάρισε ένα σπουδαίο τρίποντο στην Ίντερ. Η ομάδα του Κόντε νίκησε με 1-0 την Νάπολι, με τον Βέλγο φορ να σκόραρε στο 73ο λεπτό. Η ομάδα του Γκατούζο αγωνίστηκε για κάτι παραπάνω από 18 λεπτά, καθώς ο Λορέντζο Ινσίνιε αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στην Γένοβα η πρωτοπόρος Μίλαν άφησε και πάλι βαθμούς, απέναντι στην Τζένοα. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Ντέστρο που σκόραρε δύο τέρματα, στο 47′ και 60′. Τα γκολ των «ροσονέρι» πέτυχαν οι Καλάμπρια στο 52′ και Καλούλου στο 83′. Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία, πάλι με το ίδιο σκορ, με την ομάδα του Πιόλι να χάνει έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα.

Μεγάλη νίκη μετά από 5 αγωνιστικές πήρε η Σαμπντόρια, στην έδρα της Βερόνα με 2-1. Βαθμό στο 90′ πήρε η Μπολόνια κόντρα στην Σπέτσια, με 2-2. Το γκολ που λύτρωσε την Μπολόνια πέτυχε ο Μπάροου, με τον επιθετικό από την Γκάμπια να χάνει πέναλτι στο 90+6′.

Στην Φλωρεντία η Φιορεντίνα ήρθε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στη Σασουόλο. Αυτό ήταν το 7ο παιχνίδι χωρίς νίκη για τους «βιόλα». Στο μηδέν κόλλησαν Πάρμα και Κάλιαρι.