Serie A: Νίκη από τα… αποδυτήρια για τη Μίλαν, εύκολα η Ίντερ

Νικηφόρο πέρασμα από το Σασουόλο για τη Μίλαν, με γκολ ρεκόρ από Λεάο, στο +1 από την Ίντερ.

Η Μίλαν και Ίντερ συνέχισαν με νίκες απέναντι σε Σασουόλο και Σπέτσια αντίστοιχα, για τη 13η αγωνιστική της Serie A.

Οι «ροσονέρι» επικράτησαν με 2-1 της Σασουόλο και εξακολουθούν να βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο +1 από την Ίντερ. Μάλιστα η ομάδα του Πιόλι πήρε προβάδισμα από τα αποδυτήρια, με γκολ του Λεάο μόλις στο 6,2″ μετά την έναρξη της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-2 στο 26′ με τον Σαλεμάκερς, ενώ το τελικό 1-2 διαμόρφωσε ο Μπεράρντι στο 89ο λεπτό.

Στο Μιλάνο η Ίντερ επικράτησε με 2-1 της Σπέτσια. Το σκορ για τους “νερατζούρι” άνοιξε ο Χακίμι, ενώ ο Λουκακού από τα έντεκα βήματα στο δεύτερο μέρος, έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του Κόντε. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 94′ με τον Ρίκκολι.

ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΣΕ 13′ Η ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πέτυχε η Αταλάντα, νικώντας με 4-1 τη Ρόμα, στο Μπέργκαμο. Οι παίκτες του Γκασπερίνι χρειάστηκαν 13 λεπτά ώστε να ανατρέψουν το 0-1, από το 3ο λεπτό με σκόρερ τον Τζέκο. Αρχικά ο Ζαπάτα στο 59′ έκανε το 1-1. Στην συνέχεια οι Γκόσενς και Μουριέλ μέσα σε δύο λεπτά (70′ & 72′) έδωσαν προβάδισμα με δύο γκολ στην Αταλάντα (3-1). Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ίλισιτς στο 85ο λεπτό, για το τελικό 4-1.

ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ…Η ΤΟΡΙΝΟ, ΓΚΟΛ ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΒΑΘΜΟ ΓΙΑ ΚΑΛΙΑΡΙ

Η Τορίνο παρά το προβάδισμα που πήρε με τον Βέρντι στο 69′ δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ και παραχώρησε ακόμη μια ισοπαλία, κόντρα στην Μπολόνια με 1-1.

Στα άλλα παιχνίδια η Μπενεβέντο νίκησε με 2-0 της Τζένοα, ενώ στο Κάλιαρι – Ουντινέζε ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Μάλιστα ο Μπάμπης Λυκογιάννης σκόραρε με υπέροχη εκτέλεση φάουλ δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο 19 Δεκεμβρίου

Φιορεντίνα – Βερόνα 1-1 (19′ πεν. Βλάχοβιτς / 8′ πεν. Βελόσο)

Σαμπντόρια – Κροτόνε 3-1 (26′ Ντάμσγκααρντ, 46′ Γιάνκτο, 65′ Κουαλιαρέλα / 45+1′ πεν. Σίμι)

Πάρμα – Γιουβέντους 0-4 (23′ Κουλουσέφσκι, 26′, 48′ Ρονάλντο, 85′ Μοράτα)

Κυριακή 20 Δεκεμβρίου

Τορίνο – Μπολόνια 1-1 (69′ Βέρντι / 78′ Σοριάνο)

Μπενεβέντο – Τζένοα 2-0 (57′ Ινσίνιε, 89′ Σο)

Κάλιαρι – Ουντινέζε 1-1 (27′ Λυκογιάννης / 57′ Λασανά)

Ίντερ – Σπέτσια 2-1 (51′ Χακίμι, 71′ Λουκακού / 94′ Ρίκκολι)

Σασουόλο – Μίλαν 1-2 (89′ Μπεραρντί / 1′ Λεάο, 26′ Σαλεμέικερ)

Αταλάντα – Ρόμα 4-1 (59′ Ζαπάτα, 70′ Γκόσενς, 72′ Μουριέλ, 85′ Ίλισιτς / 3′ Τζέκο)

Λάτσιο – Νάπολι (21:45)