Serie A: Τα έκανε «μούσκεμα» η Μίλαν κόντρα στη Σπέτσια

Η νίκη της Σπέτσια δίνει την ευκαιρία στην Ίντερ, να πετάξει από την κορυφή τη Μίλαν

Ήττα σοκ για τη Μίλαν από τη Σπέτσια με 2-0, στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία του Σαββάτου στην 22η αγωνιστική της Serie A. Με αυτή την ήττα η Μίλαν έδωσε την ευκαιρία στην Ίντερ με νίκη στο αυριανό παιχνίδι με την Λάτσιο να την προσπεράσει στην πρώτη θέση.

Η Μίλαν βρίσκεται στους 49 βαθμούς, 2 μπροστά από την Ίντερ και 7 από την Γιουβέντους. Η Σπέτσια βρίσκεται στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη και έφτασε στους 24 πόντους, τις Ουντινέζε, Μπολόνια και Μπενεβέντο.

Κακή βραδιά για τους μιλανέζους στο «Στάντιο Αλμπέρτο Πίκο». Η Σπέτσια στεκόταν καλύτερα σε όλη τη διάρκεια. Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 13′. Ο Σαπονάρα βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή, σούταρε, αλλά ο Ντοναρούμα με απίστευτη επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ. Η ομάδα του Πιόλι είχε ενα καλό τέταρτο (25′-40′) χωρίς ωστόσο να το εκμεταλευτεί με κάποιο γκολ.

Οι παίκτες του Ιταλιάνο εκμεταλλεύτηκαν την ίσως χειρότερη εμφάνιση της Μίλαν φέτος και άνοιξαν το σκορ στο 56ο λεπτό με τον Ματζιόρε. Το τελικό 2-0, στον θρίαμβο των γηπεδούχων έκανε ο Μπαστόνι στο 67′.

Σπέτσια: Προβεντέλ, Βινιάλι, Ισμαΐλι, Έρλικ, Μπαστόνι, Εστέβες, Ρίτσι, Ματζόρε (83′ Ακαμπόρα), Γκουάσι, Αγκουντέλο, Σαπονάρα.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Νταλότ, Κιάερ (65′ Τομόρι), Ρομαντιόλι, Ερναντέζ, Μπενασέρ (64′ Μεϊτέ), Κεσιέ, Σαλεμάκερς (83′ Καστιγέχο), Τσαλχάνογλου (83′ Χάουγκε), Λεάο (64′ Μάντζουκιτς), Ιμπραχίμοβιτς.