Σώθηκε στο 90’ ο Παναθηναϊκός

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι των «αιωνίων», καθώς Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ήρθαν ισόπαλοι με 1-1 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Superleague.

Οι Πειραιώτες αν και προηγήθηκαν στο 36’ με το γκολ του Γκερέρο, δεν κατάφεραν να φύγουν νικητές, καθώς στο 90’ ο Μολό… έσωσε τον Παναθηναϊκό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Νωρίτερα οι πράσινοι έχασαν άλλο ένα πέναλτι, με τον Μακέντα να αστοχεί.

Ο αγώνας

Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης οι πράσινοι είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία μετά από λαθος του Μεριά, ο Μακέντα έφυγε μπροστά με τη μπάλα, αλλά έπιασε ο Σα. Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Μασούρα, αλλά μπλόκαρε ο Διούδης.

Στο 24’ ο Ελαμπντελαουί έβγαλε τη πάσα στον Γκερέρο αυτός με κεφαλιά προσπάθησε να σκόραρε, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Διούδη. Ο Ζαχίντ στο 33’ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κουρμπέλης βρήκε με κεφαλιά τη μπάλα, αλλά βγήκε άουτ. Το επόμενο λεπτό ο Μακέντα σούταρε, αλλά έπιασε ο Σα.

Δυο λεπτά αργότερα οι Πειραιώτες απάντησαν με τον Τσιμίκα να βγάζει τη σέντρα στον Γκερέρο και αυτός με τη σειρά του εκτέλεσε και έγραψε το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Το Τριφύλλι έχασε καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 46’ με τον Μακέντα να μπαίνει δυναμικά στην περιοχή, αλλά να μην καταφέρνει κάτι. Στο 51’ ο Μπουζούκης είχε ένα καλό σουτ, αλλά πήγε πάνω από την εστία. Δυο λεπτά αργότερα ο Ποντένσε σούταρε από το πλάι, χωρις επιτυχία. Αμέσως μετά ο Ζαχίντ προσπάθησε ξανά, αλλά πέρασε άουτ η μπάλα.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι στο 58ο λεπτό, το οποίο εκτέλεσε ο Μακέντα τρία λεπτά αργότερα, αλλά το έπιασε ο Σα. Ο διαιτητής έδειξε επανάληψη, καθώς ο Πορτογάλος δεν ήταν σε σωστή θέση, ενώ πήρε και κίτρινες για διαμαρτυρία, αλλά στη συνέχεια ο διαιτητής, μετά από χρήση VAR ακύρωσε την επανάληψη και την κάρτα.

Τεραστια ευκαιρία έχασαν οι πράσινοι στο 85’ με τον Μακέντα, αλλά η μπάλα βρήκε στον Σα και κατέληξε σε κόρνερ.

Το Τριφύλλι κέρδισε πέναλτι στο 88’ και δυο λεπτά αργότερα ο Μολό το εκτέλεσε, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-1 για τον Παναθηναϊκό.

Κίτρινες: Δώνης, Σεμέδο, Κουρμπέλης, Μακέντα, Γκερέρο, Ινσούα

Παναθηναϊκός: Διούδης, Ινσούα, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Δώνης (71’ Μπεκ), Ζαχίντ (63’ Μολό), Κολοβός (46’ Περέα), Μπουζούκης, Μακέντα

Ολυμπιακός: Σα, Σεμέδο, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Γκερέρο, Ποντένσε (93’ Ελ Αραμπί), Ελαμπντελαουί, Μασούρας (66’ Ραντζέλοβιτς), Μεριά, Τσιμίκας, Βαλμπουενά (69’ Καμαράς)