Σούπερ καπ Γερμανίας: Το σήκωσε με “5άρα” η Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν Μονάχου σήκωσε το Σούπερ καπ Γερμανίας, νικώντας τη Λειψία και πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της σεζόν

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 5-3 της Λειψίας στη Red Bull Arena και πανηγύρισε το Σούπερ καπ Γερμανίας. Οι Βαυαροί σήκωσαν το 10ο γερμανικό Σούπερ Καπ στην ιστορία τους.

Μουσιαλά, Μανέ και Παβάρ “καθάρισαν” ουσιαστικά την αναμέτρηση από το πρώτο 45λεπτο, διαμορφώνοντας το 3-0, με τον Σενεγαλέζο εξτρέμ να κάνει ντεμπούτο με γκολ στα επίσημα ματς της Μπάγερν Μονάχου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χάλστενμπεργκ ήταν εκείνος που μείωσε για τους «ταύρους» στο 59′. Ο Γκνάμπρι έδωσε στο 66′ εκ νέου προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του Νάνγκελσμαν, οι Ενκουκού (77′ πέναλτι) και Όλμο (89′) έβαλαν για τα καλά εκ νέου στο παιχνίδι τη Λειψία, κάνοντας το 4-3.

Το τελικό 5-3 διαμόρφωσε ο Σανέ, σημειώνοντας το πέμπτο γκολ της ομάδας του και “σφράγισε” τη νίκη στον τελικό.

Κίτρινες: Σιμακάν, Κλόστερμαν – Κίμιχ, Ερνάντες, Παβάρ, Σανέ.

Λειψία (Τεντέσκο): Γκουλάσι, Σιμακάν (79’ Νοβόα), Όρμπαν, Χάλστενμπεργκ, Χάινρικς, Καμπλ (52’ Όλμο), Λάιμερ, Σζομποσζλάι (90’+1 Χαϊντάρα), Φόρσμπεργκ (52’ Σίλβα), Ενκουκού.

Μπάγερν Μονάχου (Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρ (78’ Μαζραουί), Ουπαμεκανό (78’ Ντε Λιχτ), Ερνάντες, Κίμιχ Γκνάμπρι (78’ Σανέ), Σάβιτσερ, Μουσιάλα (61’ Κομάν), Ντέιβις, Μίλερ (68’ Κράφενμπερχ), Μανέ.