Σούπερ Καπ Ολλανδίας: Ισοπέδωσε τον Άγιαξ η Αϊντχόφεν

Με “5άρα” η Αϊντχόφεν νίκησε τον Άγιαξ και πανηγύρισε το ολλανδικό Σούπερ Καπ

Η Αϊντχόφεν επικράτησε με 3-5 του Άγιαξ στο Γιόχαν Κρόιφ Αρένα και κατέκτησε το Σούπερ καπ Ολλανδίας.

Στο ντεμπούτο του στον πάγκο της PSV ο Φαν Νιστελρόι κατάφερε να πανηγυρίσει τον πρώτο του τίτλο με τη νέα του ομάδα, η οποία το σήκωσε για 13η φορά στην ιστορία της.

Στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Άγιαξ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, μετά από σουτ που εξαπέλυσε ο Μπέργβαϊν (1-0). Η Αϊντχόφεν έφερε τούμπα το ματς με δύο τέρματα του Τιλ και έκανε το 1-2 στο 32′ και στο 43′.

Στο δεύτερο μέρος ο Αϊαντας ισοφάρισε με τον Άντονι στο 54′ (2-2), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν ξανά με δύο γκολ των Γκακπό και Τιλ (2-4), ο οποίος πέτυχε έτσι χατ-τρικ.

Οι πρωταθλητές Ολλανδίας κατάφεραν να μειώσουν ξανά σε 3-4 στο 72’, με σκόρερ τον Κουντούς. H αποβολή του Μπάσεϊ στο 76′ άλλαξε τις ισορροπίες και επέτρεψε στην ομάδα του Φαν Νιστελρόι να καθαρίσει τον τελικό με τον Σίμονς στις καθυστερήσεις (3-5).