Την κοίταξε στα ίσια

Αν και προσπάθησε έπεσε μαχόμενος ο Παναθηναϊκός, που ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στο ΟΑΚΑ από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 89-83 για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό οι πρωταθλητές Ελλάδας υποχώρησαν στο 2-3 με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να κάνει τις νίκες τις 4 στη διοργάνωση.

Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα κατέθεσαν ψυχή στο παρκέ και δεν εγκατέλειψαν σε κανένα σημείο την αναμέτρηση καθώς βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ με μεγάλες διαφορές αλλά κατάφεραν και στις δύο να δείξουν χαρακτήρα και να επιστρέψουν στην αναμέτρηση.

Στο τέλος όμως η ΤΣΣΚΑ μία ομάδα με περισσότερες λύσεις από αυτή του Παναθηναϊκού πήρε αυτό που ήθελε και έφυγε για δεύτερή σερί χρονιά με νίκη από το ΟΑΚΑ.

Σημείο κλειδί το σερί 8-0 που “έτρεξε” η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη  στα μισά της 3ης περιόδου μετατρέποντας το 52-53 στο 52-60 βάζοντας και τις βάσεις για την νίκη.

Η ΤΣΣΚΑ κέρδισε γιατί είχε περισσότερες λύσεις στο ροτέισον και γιατί ήταν πιο ψύχραιμή και εύστοχη στα κρίσιμα σημεία του ματς.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Κλάιμπερ με 15 και Χιλίαρντ με 14 με τον πρώτο να αναλαμβάνει την μπαγέτα του σκοραρίσματος όταν σώπασε ο δεύτερος.

Από τον Παναθηναϊκό ο Νέντοβιτς ήταν για μία ακόμα φορά συγκλονιστικός ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους, ενώ αντίθετα ο Σάντ Ρος απογοήτευσε μένοντας σε χαμηλά νερά με μόλις 4 πόντους και άσχημα στατιστικά.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην ΤΣΣΚΑ να προηγηθεί με 18-5 χάρις σε ένα εκρηκτικό επιθετικό κρεσέντο από τον Χίλιαρντ. Στη συνέχεια όμως οι πρωταθλητές ισορρόπησαν την αναμέτρηση και κατάφεραν στο τέλος της περιόδου να ισοφαρίσουν σε 24-24.

Στη δεύτερη περίοδο η ΤΣΣΚΑ κατάφερε και πάλι να προηγηθεί με 38-29 ενώ έκλεισε το ημίχρονο διατηρώντας αυτό το +9(42-51).

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ανήκε στους παίκτες του Γιώργου Βόβορα οι οποίοι χάρις σε ένα επιμέρους 10-2 μειώσανε στον πόντο το παιχνίδι βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση. Σε εκείνο το σημείο ο Δημήτρης Ιτούδης ανανέωσε την πεντάδα του γεγονός που λειτούργησε θετικά καθώς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας “έτρεξε¨ ένα σερί 8-0 ανεβάζοντας τη διαφορά στο +8 υπερ της(52-60 στο 28ο λεπτό) πριν το ταμπλό γράψει το 58-65 που ήταν και το τελικό για την 3η περίοδο.

Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν άλλαξε επί της ουσίας. Παρά τις δοκιμές και τα τρικ του Γιώργου Βόβορα (έπαιξε για ένα διάστημα δίχως σέντερ, με τον Άαρον Γουάιτ στο “5”), η ΤΣΣΚΑ είχε την ηρεμία στο παιχνίδι της, τη συνέπεια στην επίθεση και τις προσαρμογές στην άμυνα για να διατηρήσει διαφορά ασφαλείας μέχρι τέλους. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη στο ΟΑΚΑ (89-83) υποχρεώνοντας τους “πράσινους” στην 3η τους ήττα στη διοργάνωση και δεύτερη εντός έδρας με το “τριφύλλι” να έχει ρεκόρ 2-3 αλλά και με δύο παιχνίδια λιγότερα.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-51, 58-65, 83-89.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 10 (5/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 10 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 13 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 7 (1), Νέντοβιτς 19 (2/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 11 (1), Μήτογλου 7 (1), Σαντ Ρος 4 (0/8 σουτ, 4/4 βολές).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι 6 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 10 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χίλιαρντ 14 (4/6 τρίποντα), Χάκετ 13 (3 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Στρέλνιεκς 9 (2), Φόγτκμαν 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 15 (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Σενγκέλια 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μιλουτίνοβ 6 (6 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 5 (1).