Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας κατέκτησε το Λιγκ Καπ Πορτογαλίας

Έπειτα από δύο χρόνια, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας σήκωσε ξανά το κύπελλο του Λιγκ Καπ Πορτογαλίας σε έναν αρκετά κλειστό τελικό κόντρα στη Μπράγκα

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στη Μπράγκα, στον μεγάλο τελικό του Λιγκ Καπ που διεξήχθη στο στάδιο Μαγκαλιάες Πεσόα.

Σε έναν τελικό με πολλά νεύρα και εντάσεις, αλλά ελάχιστες φάσεις, η Σπόρτινγκ κατάφερε με το γκολ του Πόρο στο 41′ λεπτό να κατακτήσει τον τίτλο.

Λίγες μέρες πριν, η Σπόρτινγκ απέκλεισε την Πόρτο με δύο γκολ του Κάμπραλ λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης, κάνοντας το τελικό 2-1 και πετυχαίνοντας μια θεαματική ανατροπή, και η Μπράγκα απέκλεισε την Μπενφίκα με το ίδιο σκορ.

Τα αίματα άναψαν από νωρίς στον τελικό. Συγκεκριμένα στο 33′ λεπτό, όταν ο Καμπράλ συγκρούστηκε με τον Μαγκαλίαες, οι δύο προπονητές των ομάδων άρχισαν να τσακώνονται μεταξύ τους αναγκάζοντας τον διαιτητή της αναμέτρησης να τους αποβάλλει, αφού δεν κατάφερε να τους ηρεμήσει.

Η Σπόρτινγκ άνοιξε το σκορ στο 41′ λεπτό. Ο Πόρο βρέθηκε εντός της μεγάλης περιοχής και εκτέλεσε άψογα τον Μαγκαλίαες στην αριστερή του γωνία κάνοντας το 1-0.

Ήταν ένας αρκετά κλειστός τελικός, αφού καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να δημιουργήσει μια κλασσική ευκαιρία. Ωστόσο αυτό άλλαξε δεκαπέντε λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα. Ο Πολίνιο βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με ένα ωραίο σουτ, λίγο έλειψε να πετύχει την ισοφάριση.

Σε αυτό τον πολύ κλειστό τελικό, το γκολ του Πόρο στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για να χαρίσει το τρόπαιο στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Κίτρινες: Καμπράλ, Σεκέιρα, Μέντες, Πόρο, Νούνες, Ελμουσατί, Γκονσάλβες, Νέτο

Κόκκινες: 33′ Αμορίμ, 33′ Καρβαχάλ, 90+8′ Γκονσάλβες

Σκόρερ: 41′ Πόρο

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Αμορίμ): Αντάν. Ινάσιο (89′ Νέτο), Κόατες, Φεντάλ, Πόρο, Μάριο (68′ Νούνες), Παλίνια, Μέντες, Γκονσάλβες, Καμπράλ (46′ Σάντος), Τομάς (59 Σποράρ)

Μπράγκα (Καρβαχάλ): Μαγκαλίαες, Τορμένα, Κάρμο, Σεκέιρα, Εσγκάιο, Ελμουσρατί, Κάστρο (62′ Μεντέιρος), Γκαλένο, Μπαρμπόσα (73′ Νοβάις), Όρτα, Ρουίθ (46′ Πολίνιο)