Φιορεντίνα-Κροτόνε: Νίκη για τους “βιόλα” που ανεβαίνουν…

Μετά την συντριβή από τη Νάπολι, η Φιορεντίνα έβγαλε αντίδραση και νίκησε την Κροτόνε.

Η Φιορεντίνα μετά το γέρο χαστούκι από τη Νάπολι, την προηγούμενη αγωνιστική κατάφερε να σταθεί και πάλι στα πόδια της και νίκησε την Κροτόνε με 2-1, για την 19η αγωνιστική της Serie A.

Οι “βιόλα” ανέβηκαν στην 12η θέση του πρωταθλήματος, με 21 πόντους. Στην τελευταία θέση συνεχίζει να βρίσκεται η Κροτόνε, που παρά το πολύτιμο τρίποντο κόντρα στην Μπενεβέντο, δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια με κάποιο θετικό αποτέλεσμα, στην μάχη για τη σωτηρία.

Στο αγωνιστικό σκέλος οι γηπεδούχοι καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Λίγες φάσεις και από τις δύο ομάδες με την Φιορεντίνα να υπερτερεί. Το σκορ άνοιξε ο Μποναβεντούρα με ωραίο σουτ, από κοντινή απόσταση στο 20ο λεπτό.

Το 2-0 πέτυχε στο 32′ ο Βλάχοβιτς με κοντινή προβολή, μετά από ασίστ του Φρανκ Ριμπερί. Η Κροτόνε πάλεψε να επιστρέψει στο ματς, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1, με κεφαλιά του Σίμι στο 66′.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 22 Ιανουαρίου

Μπενεβέντο – Τορίνο 2-2 (32′ Βιόλα, 49′ Λαπάντουλα / 51′, 90+3′ Ζάζα)

Σάββατο 23 Ιανουαρίου

Ρόμα – Σπέτσια 4-3 (17′, 52′ Μαγιοράλ, 55′ Κάρσντορπ, 90+2′ Πελεγκρίνι / 24′ Πίκολι, 59′ Φαρίας, 90′ Βέρντε)

Μίλαν – Αταλάντα 0-3 (26′ Ρομέρο, 53′ πεν. ´Ιλισιτς, 77′ Ζαπάτα)

Ουντινέζε – Ίντερ 0-0

Φιορεντίνα – Κροτόνε 2-1 (20′ Μποναβεντούρα, 32′ Βλάχοβιτς / 66′ Σίμι)