Στο 92′ η Ίντερ την Νάπολι, “3αρες” για Ρόμα και Τορίνο

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Ιντερ επικράτησε της Νάπολι με 1-0, με γκολ στο 92′ του Μαρτίνες.

Νωρίτερα, τους τρεις βαθμούς της νίκης πήραν οι Ρόμα και Τορίνο απέναντι σε Σασουόλο και Έμπολι αντίστοιχα, ενώ ισόπαλες αναδείχτηκαν Σπαμ, Νάπολι και Ουντινέζε, για την 18η αγωνιστική της Σέριε Α.

Ίντερ-Νάπολι 1-0

Η Ίντερ φιλοξένησε την Νάπολι στο Μεάτσα για το ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος. Η Ίντερ πήρε το ντέρμπι στο τέλος με 1-0.

Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες προς την αντίπαλη εστία. Ωστόσο, η Ίντερ είχε την κατοχή της μπάλας και βρέθηκε στην περιοχή της Νάπολι αρκετές φορές,, αλλά χωρίς αποτελέσμα. Το σφύριγμα του διαιτητή για την λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0.

Καμία ομάδα δεν βρήκε διαδρόμους για να ανοίξει το σκορ, αφού οι ευκαιρίες ήταν μηδαμινές. Οι αλλαγές των προπονητών δεν βοήθησαν, ώστε να αλλάξει το σκορ, παρά μόνο στις καθυστερήσεις. Ο Μαρτίνες στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το σουτ, νικώντας τον τερματοφύλακα, για το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Ρόμα-Σασουόλο 3-1

Η Ρόμα υποδέχτηκε την Σασουόλο στο Ολύμπικο και επικράτησε με 3-1.

Ο Περότι στις 8′ άνοιξε το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για το 1-0. Πριν συμπληρωθεί το μισάωρο ο Σικ διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους. Στο 23′, εξαπέλυσε ένα σουτ στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία και έδειξε να τελειώνει το ματς.

Στο δεύτερο μέρος, η Σασουόλο έφτασε κοντά στην μείωση του σκορ, αλλά το σουτ πέρασε λίγο έξω. Αντ’ αυτού, ο Ζανιόλο έκανε το 3-0 στο 59′, αφού πέρασε από τα μαρκαρίσματα, ολοκληρώνοντας την ενέργειά του με εκπληκτικό τελείωμα. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 90′ με τον Μπαμπακάρ, ο οποίος περασε τον αντίπαλό του κάνοντας ένα τρομερό σουτ, για το τελικό 3-1.

Σπαλ-Ουντινέζε 0-0

Η Σπαλ αναδείχτηκε ισόπαλη 0-0 με την Ουντινέζε στο Πάολο Μάτσα.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος δημιουργώντας και περισσότερες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Το επιθυμητό αποτέλεσμα δεν ήρθε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες. Η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη και καμία από τις δύο δεν βρήκε τον τρόπο να σκοράρει. Παρά τις αλλαγές, το σκορ δεν άλλαξε και το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Τορίνο-Έμπολι 3-0

Τορίνο και Έμπολι ήρθαν αντιμέτωπες στο Ολύμπικο ντι Τορίνο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 3-0.

Η Τορίνο επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό της, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία. Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε πριν το ημίχρονο, με τον Εν-Κουλού. Στο 44′, πήρε την κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα νικώντας τον τερματοφύλακα, για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν νωρίς τα γκολ. Συγκεκριμένα, στο 49′, ο Ντι Σιλβέστρι να κάνει ένα εξαιρετικό σουτ, για το 2-0. Ο ρυθμός έπεσε, χωρίς να απειλείται κάποια από τις δύο εστίες.

Στο 75′, ο Φάλκε έκανε ένα πολύ όμορφο σουτ από τα 20 περίπου μέτρα, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, για το 3-0. Η Έμπολι δεν κατάφερε να αλλάξει το σκορ και να μειώσει, με αποτέλεσμα το 3-0 να μείνει ως το τέλος.