Με μπροστάρη της…τον Αζάρ

Η Γουότφορντ φιλοξένησε την Τσέλσι, με τους ”μπλε” να παίρνουν τους τρις βαθμούς (1-2), στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής στην Boxing Day της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι Λονδρέζοι πήραν την νίκη με δύο γκολ του Αζάρ, ο οποίος έφτασε τα δέκα γκολ στην φετινή σεζόν.

Αυτό το τρίποντο έφερε την ομάδα του Σάρι, στην τέταρτη θέση με 40 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 9η θέση με 27 βαθμούς.

Μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, η Τσέλσι είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς. Ο Πέδρο έπαιξε το “ένα-δύο” με τον Ουίλιαν, ο οποίος έκανε το σουτ με το αριστερό, όμως η μπάλα κατέληξε έξω.

Στο 10’ λεπτό ο Ουίλιαν, πέρασε τον Φόστερ, αλλά το πλασέ που επιχείρησε χτύπησε στο δεξί δοκάρι.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την Γουότφορντ ήταν στο 27’, μετά από έναν ωραίο συνδυασμό ανάμεσα σε Ντεουλοφέου και Ντουκουρέ, ο δεύτερος μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε ένα σουτ, αλλά ο Ζορζίνιο σταμάτησε τη φάση.

Η Τσέλσι άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με τον Αζάρ. Ο Ντουκουρέ εκανε το λάθος, ο Κόβατσιτς έκλεψε την μπάλα, βγάζοντας με εξαιρετική μπαλιά στον Αζάρ, ο Βέλγος πέρασε τον Φόστερ και κατάφερε να βρει δίχτυα.

Οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν για πολύ, αφού μόλις ένα λεπτό αργότερα, η Γουότφορντ ισοφάρισε. Ο Χολέμπας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Περέιρα με σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Με το δεξί ξεκίνησε η Τσέλσι το δεύτερο ημίχρονο, αφού στο 57’ ο Αζάρ χρίστηκε για ακόμη μια φορά σκόρερ. Ο άσος των «μπλε» κέρδισε πέναλτι από τον Φόστερ και από την άσπρη βούλα, βρήκε στόχο κάνοντας το 1-2.

Στο 72’ μια ακομα καλή ευκαιρία για την Τσέλσι στο παιχνίδι, ο Ουίλιαν εκανε το σουτ στην περιοχή, όμως η μπάλα περασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Φόστερ.

Στο 79’ μια εξαιρετική πάσα του Αζάρ για τον Καντέ, ήταν καλή στιγμή για το τρίτο γκολ, ο Γάλλος βγήκε τετ-α-τετ υπό την πίεση του Μαριάπα, όμως το πλασέ του κατέληξε λίγο έξω από την εστία του Φόστερ.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τους πρωταθλητές Αγγλίας να παίρνουν το τρίποντο στην έδρα της Γουόρφορντ.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρίντιγκερ, Νταβίντ Λουίζ, Μάρκος Αλόνσο, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς(80’ Μπάρκλεϊ) , Ουίλιαν, Αζάρ, Πέδρο (43’Οντόι (82’ Έμερσον)).

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Φόστερ, Κίκο, Καμπαζελέ (16’ Μαριάπα) , Κέιθκαρτ, Χολέμπας, Ντουκουρέ, Καπουέ, Σέρνα, Περέιρα, Ντεουλοφέου (82’Σάξες), Ντίνεϊ.