Στο “ρελαντί” η Μπαρτσελόνα την Ουέσκα, έμειναν στο “Χ” Σοσιεδάδ και Οσασούνα

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις, η Μπαρτσελόνα με ένα γκολ του Ντε Γιόνγκ “λύγισε” την Ουέσκα, νίκη και για την Εϊμπάρ, ισόπαλη η Σοσιεδάδ με τη Οσασούνα.

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε “σβηστά” την Ουέσκα που δεν ήταν απειλητική σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Η Σοσιεδάδ με την Οσασούνα έμειναν στην ισοπαλία και η Εϊμπάρ ξεπέρασε το εμπόδιο της Γρανάδα.

Ουέσκα- Μπαρτσελόνα 0-1

Η Μπαρτσελόνα πέρασε από την έδρα της Ουέσκα, του Δημήτρη Σιόβα, με σκορ 0-1 και πήρε το τρίποντο αλλά παραμένει στ ην 5η θέση με 28 βαθμούς, 10 μακριά από τη κορυφή, ενώ οι γηπεδούχοι είναι στη τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις 12 βαθμούς.

Το γκολ της νίκης για τους “μπλαουγκράνα” πέτυχε ο Ντε Γιόνγκ στο 27ο λεπτό.

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στον αγώνα έγινε στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, με ένα σουτ του Ζόρντι Άλμπα από καλό σημείο που πέρασε όμως ελάχιστα άουτ.

Στο 27′ μετά από εξαιρετική σέντρα του Μέσι, ο Ντε Γιόνγκ έκανε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της ομάδας του.

Αρκετά λεπτά αργότερα, στο 42′ ο Μέσι απευθείας εκτέλεση φάουλ επιχείρησε να σκοράρει, αλλά ο τερματοφύλακας της Ουέσκα, ο Φερνάντεζ έπεσε και απέκρουσε στην αριστερή του γωνία. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε και η πρώτη ευκαιρία της επανάληψης έγινε στο 69′, όταν ο Μέσι πήρε πάσα στην περιοχή, αλλά ο αντίπαλος γκολκίπερ τον νίκησε στο τετ-α-τετ.

Τίποτα άλλο δεν έγινε στον αγώνα, το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Κίτρινες: 84′ Οντιβέρος, 89′ Μίτσελ (εκτός γηπέδου)

Ουέσκα (Μίτσελ): Φερνάντεζ, Γκαλάν, Γκόμεζ (72′ Οκαζάκι), Ινσούα, Σιόβας, Μοσκέρα, Οντιβέρος, Πουλίδο (72′ Χουάν Κάρλος), Ρίκο (67′ Ντούμπια), Σεοάνε (72′ Φερέιρο), Μιρ.

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Ντεστ (75′ Μιγκουέζα), Αραούχο, Λενγκλέ, Άλμπα, Ντε Γιόνγκ, Μπρέιθγουεϊτ (81′ Γκριεσμάν), Μπουσκέτς (75′ Πιάνιτς), Πέδρι, Ντεμπελέ, Μέσι.

Εϊμπάρ-Γρανάδα 2-0

Στο γήπεδο Εστάντιο Μουνισιπάλ ντε Ιπουρούα, η Εϊμπάρ κέρδισε με 2-0 την Γρανάδα και βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 7η με 24 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 55ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλση πέναλτι του Εσποσίτο και απόκρουση απόκρουση του Σίλβα, ο Γκιλ πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-0. Ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 76′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλσμα.

Σοσιεδάδ- Οσασούνα 1-1

Στο γήπεδο Ρεάλε Σεγκούρος Στάντιουμ, η Σοσιεδάδ αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την Οσασούνα και βρίσκεται στην 3η θέση με 30 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην προτελευταία, στην 19η θέση με μόλις 14 βαθμούς.

Η Οσασούνα προηγήθηκε στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Καγιέρι, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 46′ με τον Μπαρενετξέα, αλλά χωρίς να μπορέσουν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.