Τρίποντο παραμονής για τον ΠΑΣ Λαμία

Η Λαμία πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 2-1 επί της ΑΕΛ στο ΔΑΚ Λαμίας, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague ΣΟΥΡΩΤΗ.

Η ομάδα της Φθιώτιδας βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Μπέρτου στο 10΄, αλλά με πέναλτι του Πίτι στο 21΄ και πλασέ του Μπερτόλιο στο 56΄ «γύρισε» το ματς και άφησε την ομάδα της Λάρισας στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Παιχνίδι στην μάχη της παραμονής μεταξύ των  δύο ομάδων, οι οποίες μπήκαν πολύ δυνατά αμφότερες στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 10ο λεπτό ο Ντέλετιτς πάσαρε στον Μπέρτο, ο οποίος με δυνατό συρτό σουτ έκανε το 0-1.

Πολύ γρήγορα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης η ομάδα της Λαμίας. Το τακουνάκι του Καραμάνου πάνω στην κίνηση τροφοδότησε τον Πίτι, ο οποίος κέρδισε πέναλτι από τον Καρανίκα στο 20ο λεπτό. Ο Πίτι ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 1-1 κόντρα στην ομάδα που αγωνιζόταν στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Πολύ δυνατό παιχνίδι εξελίχθηκε μεταξύ των δύο ομάδων, με πολλά δυνατά μαρκαρίσματα και κάρτες.

Η πρωτοβουλία των κινήσεων βέβαια βρισκόταν κατά βάση στα πόδια των γηπεδούχων.

Αναγκαστική αλλαγή στο 40ο λεπτό του αγώνα για την ομάδας της Λαμίας. Ο Μπλάζιτς αντικατέστησε τον Δημούτσο ο οποίος ένιωσε ενόχληση στον προσαγωγό του.

Ισορροπημένα τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου στο ΔΑΚ Λαμίας με τους γηπεδούχους να έχουν πάντα τον πρώτο λόγο.

Ο Μπερτόλιο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Λαμίας στο 56ο λεπτό , κάνοντας το  2-1.   Εξαιρετική πρσωπική ενέργεια και ασίστ του Ασούμπρε, έδωσαν την ευκαιρία στον Μπερτόλιο να πλασάρει εύστοχα και να δώσει το προβάδισμα.

Στο 62’ ο Καραμάνος προσπάθησε να απειλήσει, βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε το σουτ με το αριστερό, καθυστέρησε όμως και έτσι ο Κρίστινσον μπλόκαρε εύκολα.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Μπερτόλιο προσπάθησε μα «εξασφαλίσει» το προβάδισμα των φθιωτών με ένα έξυπνο αλλά άστοχο σουτ.

Στο 74ο λεπτό απείλησε η ΑΕΛ με τον Καρανίκα που έκανε τη σέντρα στον Σικάβκα που έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μελίσσας αποτελεσματικά απομάκρυνε σε κόρνερ.

Δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι να ανατρέψουν το αποτέλεσμα και να κερδίσουν το πολυπόθητο τρίποντο και το ματς τελείωσε 2-1 υπέρ της Λαμίας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντέλετιτς, Μπέρτος, Φατιόν, Δημούτσος, Σκαρντοβέλι,

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Σκόνδρας, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Σκαρντοβέλι, Δημούτσος(41’ Μπλάζιτς), Μπεχαράνο, Πίτι(70’ Βασιλαντωνόπουλος), Ασούμπρε, Μπερτόλιο, Καραμάνος(88’ Τσούκαλος)

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Καρανίκας(84’ Ζίβκοβιτς), Ζίζιτς, Γκόικοβιτς, Μπέρτος, Μιλισάβλιεβιτς, Φατιόν, Σετσέροβιτς(60’ Μπαργκάν), Νούσιος(67’ Σικάβκα), Ντέλετιτς, Νούνιτς