UEFA Women’s Euro 2022: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Αγγλία!

It’s came home! Έγραψε ιστορία η Αγγλία και κατέκτησε το Women’s Euro 2022.

Η Αγγλία είναι η νικήτρια του Women’s Euro 2022, καθώς νίκησε με 2-1 στην παράταση τη Γερμανία στο «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου.

Σε μια διοργάνωση που συνοδεύτηκε από ωραίο θέαμα και πολλά ρεκόρ, οι «Λέαινες» σήκωσαν το τρόπαιο μέσα στην πατρίδα τους, μπροστά στο κοινό τους.

Για την Αγγλία άνοιξε το σκορ στο 62’ η Έλα Τουν, ενώ για τη Γερμανία ισοφάρισε στο 79’ η Λίνα Μάγκουλ. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου η Κλόε Κέλι στο 111’ πέτυχε το 2-1 δίνοντας τη νίκη στις «Λέαινες».

Αυτός είναι ο πρώτος τίτλος της Αγγλίας  σε επίπεδο Εθνικής Γυναικών, αλλά και πρώτο της Euro συνολικά (σε γυναίκες και άνδρες). Έτσι, κατάφεραν αυτό που δεν έκανε η ανδρική ομάδα πριν από ένα χρόνο στο ίδιο γήπεδο.

Από την άλλη, η Γερμανία μετά από 8 νικηφόρους τελικούς, φεύγει για πρώτη φορά με το ασημένιο μετάλλιο.

Η προπονήτρια της Αγγλίας, η Ολλανδή Σαρίνα Βίγκμαν, γράφει ιστορία, καθώς γίνεται η πρώτη που κατακτά δύο Euro (και μάλιστα συνεχόμενα), με δύο διαφορετικές εθνικές ομάδες. Καθώς είχε κατακτήσει και εκείνο του 2017 με την Ολλανδία.

Τον τελικό παρακολούθησαν 87.192 άνθρωποι, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία των Euro, τόσο γυναικών, όσο και ανδρών! Μάλιστα, όσον αφορά το Euro Γυναικών, η σημερινή προσέλευση «έσπασε» το προηγούμενο ρεκόρ που σημειώθηκε στην πρεμιέρα πριν από 25 ημέρες στο «Όλντ Τράφορντ».

Παράλληλα, σε όλη τη διοργάνωση, σημειώθηκαν συνολικά 95 γκολ σε 31 αγώνες, κάτι που επίσης αποτελεί ρεκόρ, ξεπερνώντας τα 75 από το 2009.

Η Μπεθ Μιντ αναδείχθηκε καλύτερη παίκτρια του τουρνουά.

Το ματς

Μεγάλη άτυχη για τη Γερμανία, η αρχηγός και πρώτη σκόρερ της, Αλεξάντρα Ποπ, η οποία ενώ είχε δηλωθεί για την αρχική ενδεκάδα, τραυματίστηκε στο ζέσταμα και έτσι δεν μπόρεσε να αγωνιστεί. Στη θέση της ξεκίνησε η Λέα Σούλερ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για την Αγγλία στο 4ο λεπτό, όταν η Γουάιτ έπιασε δυνατή κεφαλιά, που μπλόκαρε η Φρομς.

Στο 10’ η Γερμανία «απάντησε», με την Ντέμπριτζ σούταρε, με τη Μπρονζ να παρεμβάλλεται και να διώχνει.

Στο 18’ η Στάνγουεϊ με ψηλοκρεμαστό σουτ και ένα λεπτό μετά η Μπρονς με κεφαλιά, ανάγκασαν τη Φρομς σε ισάριθμες επεμβάσεις.

Στο 25’ σε φάση διαρκείας στα αγγλικά καρέ, πρώτα η Γουίλιαμσον και στη συνέχεια η Ερπς έσωσαν την ομάδα τους. Οι Γερμανίδες διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, ωστόσο το VAR δεν έδειξε κάτι.

Στο 48’ η νεοεισελθούσα Βάσμουτ, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, σούταρε, με την Ερπς να πέφτει και να μπλοκάρει.

Στο 50’ η Μάγκουλ σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι της Αγγλίας.

Η Αγγλία προηγήθηκε στο 62ο λεπτό. Η Τουν που είχε περάσει στο ματς λίγα λεπτά νωρίτερα, βγήκε μόνη της με την τερματοφύλακα, έκανε ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 66’ η Μάγκουλ σούταρε σημαδεύοντας το δοκάρι. Ενώ στο 68’ η Κέλι σούταρε με τη Φρομς να μπλοκάρει.

Η Γερμανία στο 79’ έφτασε στην ισοφάριση. Μετά από αντεπίθεση, η Βάσμουτ γύρισε από δεξιά για τη Μάγκουλ που με κοντινό πλασέ έκανε το 1-1.

Με αυτό το σκορ, ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, στο 95’ η Μπρονζ δοκίμασε ένα σουτ, που όμως δεν ήταν πολύ δυνατό.

Στο 107’ η Τουν σούταρε από μακριά, η μπάλα κινήθηκε χαμηλά και η Φρομς έδιωξε με το πόδι.

Και η Αγγλία στο 111’ πέτυχε το δεύτερο γκολ της που της έδωσε τη νίκη. Η Χεμπ εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, η Τουν έπιασε την πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια η Κέλι από τη μικρή περιοχή με διπλή προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 115’ η Όμπερντορφ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, με την Ερπς να μπλοκάρει.

Στο 117’ η Ρούσο σούταρε με δύναμη με τη Φρομς να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Αγγλία (Σαρίνα Βίγκμαν): Ερπς, Μπρονζ, Μπράιτ, Γουίλιαμσον, Ντέλι (88’ Γκρίνγουντ), Στάνγουεϊ (89’ Σκοτ), Γουόλς, Μεντ (64’ Κέλι), Κέρμπι (56’ Τουν), Χεμπ (119’ Πάρις), Γουάιτ (56’ Ρούσο)

Γερμανία (Μαρτίνα Βος-Τέκλεμπουργκ): Φρομς, Γκουιν, Χέντριχ, Χέγκερινγκ (103’ Ντόρσουν), Ράουχ (113’ Λάτβεϊν), Μάγκουλ (91’ Ντάλμαν), Όμπερντορφ, Ντέμπριτζ (73’ Λόχμαν), Χουτ, Μπραντ (46’ Βάσμουτ), Σούλερ (67’ Ανιόμι)