”Βασίλισσα” της Νότιας Αμερικής η Ρίβερ Πλέιτ!

Η Ρίβερ Πλέιτ είναι η νικήτρια του Κόπα Λιμπερταδόρες!

Σε ένα ωραίο, θεαματικό, δυναμικό… με λίγα λόγια κλασικό αργεντίνικο παιχνίδι, η Ρίβερ Πλέιτ επικράτησε με 3-1 στην παράταση της Μπόκα Τζούνιορς στον δεύτερο τελικό της διοργάνωσης ως τυπικά γηπεδούχου, που διεξήχθη στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου».

Αυτή είναι η 4η κατάκτηση του τροπαίου από τους «εκατομμυριούχους».

Το πρώτο 20λεπτο του τελικού βρήκε τις δύο ομάδες να προσέχουν κυρίως την άμυνά τους και σε αυτό το διάστημα Ρίβερ και Μπόκα είχαν από μία καλή στιγμή. Πρώτοι απείλησαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι στο 11′ όταν το σουτ του Πάμπλο Πέρες μέσα από την περιοχή αποκρούστηκε από τον Αρμάνι ενώ απάντησαν οι τυπικά γηπεδούχοι στο 20′, με το σουτ του Φερνάντες από το ύψος της μεγάλης περιοχής που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η πρώτη πάντως μεγάλη φάση στο ματς καταγράφηκε ακριβώς στο ημίωρο για λογαριασμό της Μπόκα. Η εκτέλεση φάουλ του Μπενεντέτο βρήκε στο τείχος και η μπάλα έφτασε στα δεξιά, με τον Πάμπλο Πέρες να κάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση και τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας της Ρίβερ.

Στο 44’ έγινε το 1-0 για τη Μπόκα. Στην αντεπίθεση ο Μπενεντέτο πήρε μια υπέροχη κάθετη πάσα από τον Νάντες και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αρμάνι.

Το δεύτερο μέρος βρήκε την Ρίβερ να μπαίνει πιο επιθετικά και στο 49′ είχε την πρώτη καλή στιγμή της, με το σουτ του Φερνάντες να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Αντράδα.

Στο 57′ οι παίκτες της Ρίβερ ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Πράτο μέσα στην περιοχή από τον Αντράδα (οι δύο παίκτες συγκρούστηκαν και ενώ ο φορ των “μιλιονάριος” είχε τσιμπήσει τη μπάλα) αλλά ο διαιτητής υπέδειξε επιθετικό φάουλ, για να έρθει τελικά η ισοφάριση λίγα λεπτά αργότερα.

Στο 68’ ήρθε η ισοφάριση. Μετά από υπέροχη συνεργασία των παικτών της Ρίβερ, ο Φερνάντες γύρισε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, εκεί όπου ο Πράτο δεν αστόχησε και έκανε το 1-1.

Στο 109’ ο Κιντέρο έπιασε ένα φανταστικό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στην εστία του Αντράντα με την βοήθεια του δοκαριού.

Στο 122’ μπήκε το… κερασάκι στην τούρτα. Ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε η Μπόκα και είχε κατέβει και ο τερματοφύλακάς της, ο Αρμάνι βγήκε με τις γροθιές και έδιωξε με τη μπάλα να πηγαίνει στον Κιντέρο ο οποίος έδωσε την πάσα προς τον Πίτο Μαρτίνεθ που έφυγε μόνος του προς το τέρμα της Μπόκα και έκανε πανεύκολα το 3-1.

ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΙΤ: Αρμάνι, Μοντιέλ (71′ Μαγιάδα), Μαϊδάνα, Πινόλα, Κάσκο, Ένσο Πέρες, Πόνσιο (59′ Κιντέρο), Παλάσιος (99′ Άλβαρες), Φερνάντες (112′ Σουκουλίνι), Μαρτίνες, Πράτο

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ: Αντράδα, Μπουφαρίνι (112′ Τέβες), Μαγκαγιάν, Ισκέρδος, Ολάσα, Νάντες, Μπάριος, Πάμπλο Πέρες (89′ Γκάγκο), Παβόν, Μπενεντέτο (62′ Αμπίλια), Βίγια (95′ Χάρα)