Volley League Ανδρών: Τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή ανάμεσα σε Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ

Απίθανη η Κηφισιά στο Ρέντη, μετά από μια μεγάλη εμφάνιση έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού στο εφετινό πρωτάθλημα και πανηγύρισε μία από τις σπουδαιότερες νίκες της με 3-2. Ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα τον Εθνικό με 3-0 σετ.

Ο Παναθηναϊκός δεν επέτρεψε στην Ελπίδα Αμπελοκήπων να γίνει ανταγωνιστική, παρότι ήθελε να παρουσιάσει κάτι καλό στους φίλους της που γέμισαν το γυμναστήριο των Αμπελοκήπων. Οι “πράσινοι” επικράτησαν με 3-0 σετ και μαζί με τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό συγκατοικούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Φοίνικας Σύρου μετά από ένα υπέροχο ματς, νίκησε τον ΟΦΗ με 3-2 σετ στη «ναυμαχία» της αγωνιστικής. Ενώ ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να νικήσει με 3-1 σετ τον Ηρακλή σημειώνοντας την τρίτη και σπουδαιότερη νίκη του στο πρωτάθλημα, για την 6η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Ο.Φ.Η. – Α.Ο. Φοίνικας Σύρου 2-3 (25-22, 28-30, 18-25, 25-20, 08-15)

Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 3-1 (20-25, 25-18, 25-17, 25-19)

Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΟΠ Κηφισιάς 2-3 (25-13, 23-25, 24-26, 25-21, 14-16)

ΠΑΟΚ – ΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-16, 25-14, 25-14)

ΑΣ Ελπίς Αμπελοκήπων – Παναθηναϊκός ΑΟ 0-3 (10-25, 10-25, 16-15)

Αναλυτικά:

Ολυμπιακός – Κηφισιά 2-3

Η Κηφισιά διατήρησε την καλή παράδοση με τον Ολυμπιακό σημειώνοντας και δεύτερη συνεχόμενη νίκη μετά το 3-1 στον Β΄γύρο της σεζόν 2018-19 ενώ η σημερινή είναι η 4η νίκη της Κηφισιάς στο Ρέντη τα τελευταία 9 χρόνια που την καθιερώνουν ως την ομάδα που κάνει τις περισσότερες ζημιές στο «Μελίνα Μερκούρη».

Ο Ολυμπιακός με δύο μεγάλα σερί προηγήθηκε 5-0 και 11-4 με το σερβίς του Βουλκίδη, ενώ το «δράμα» στην υποδοχή της Κηφισιάς συνεχίστηκε με το σερβίς του Τερβαπόρτι για το 21-8. Το σετ τελείωσε με χαμένο σερβίς του Σπυριούνη 25-13.

Ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ στο ξεκίνημα του με τον Τερβαπόρτι να πυροβολεί από τα 9μ΄και ενώ Βουλκίδης και Ασπιώτης εκτελούσαν «πέναλτι» από τις κακές υποδοχές των φιλοξενουμένων κάνοντας το 6-1. Η Κηφισιά άρχισε να ισορροπεί τον αγώνα και με σερί 4-0 ισοφάρισε 13-13. Ακολούθησε ράλι των δύο ομάδων, η Κηφισιά προηγήθηκε με τον Μπάιερ, ο Ασπιώτης ισοφάρισε (23-23) αλλά ο Βουλκίδης έχασε το σερβίς (23-24) και ο Μπατατζίμ με μπλοκ στον Ασπιώτη έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Η Κηφισιά μπήκε στον αγώνα, εκμεταλεύτηκε τις αλλαγές στον Ολυμπιακό και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της. Μετά από ράλι μέχι το 13-13 ο Μπάσης με επίθεση και άσσο και ο Σπυριούνη με επιθεση έβαλαν τη Κηφισιά μπροστά 16-13. Ο Ολυμπιακός με μεγάλη δυσκολία κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκέργκι 22-22, αλλά ο Φίνγκερ που μπήκε αλλαγή έχασε το σερβίς και ο Μπατατζίμ έκανε το 24-22. Ο Χουσάι εδωσε το φιλί της ζωής στον Ολυμπιακό με επίθεση και άσσο και ισοφάρισε 24-24, αλλά ο Μπατατζίμ με φοβερή επίθεση και ο Μπάιερς με μπλοκ πάνω στον Γκέργκι έκανε το 26-24 και το 2-1 σετ για την Κηφισιά.

Μπροστά στο σοκ να μην πάρει ούτε βαθμό ο Ολυμπιακός ανασκουμπώθηκε, πίεσε στο σερβίς και με τους Ανδρεάδη, Γκέργκι προηγήθηκε 13-11. Η Κηφισιά ισοφάρισε με τον Μπάιερς αλλά ο Ολυμπιακός με τον Φίνγκερ και το μπλοκ του Ανδρεάδη ξέφυγε πάλι 19-15 και συντήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ και με 25-21 έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Με τον εντυπωσιακό Σπυριούνη να δίνει ρεσιτάλ στο σερβις και τον Ντε Πρα να εκτελεί τις κόντρα επιθέσεις η Κηφισιά ξέφυγε 7-3. Με το σερβίς του Γκέργκι που πήρε άσσο και έκανε και δύο καλές κόντρα επιθέσεις ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 9-8. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκε μέχρι και 12-11 με τον Φίνγκερ, αλλά ο Μπάσης με πρώτο χρόνο ισοφάρισε, ο Μπατατζίμ με κόντρα επίθεση έκανε το 13-12 και με την άουτ επίθεση του Γκέργκι η Κηφισιά έφτασε σε ματς μπολ 14-12. Ο Ασπιώτης με δύο επιθέσεις μετά από εξαιρετικές άμυνες ισοφάρισε 14-14 και το σετ έκλεισε με επίθεση του Ντε Πρα και κόντρα επίθεση του Μπατατζίμ πανηγυρίζοντας έξαλλα τον θρίαμβο της ομάδας του.

Τα σετ: 2-3 (25-13, 23-25, 24-26, 25-21, 14-16) σε 128΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 6π. (3/7 επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 24 (18/33 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Βουλκίδης 6 (2/7επ, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1/3, 1 άσσος), Κουμεντάκης 11 (8/16επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 37%υπ., 16%αρ.), Γκέργκι 15 (12/28, 3 άσσοι, 52%υπ., 26%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. – 73% υπ., 55%αρ.), Τζιάβρας (λ), Ανδρεάδης 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος, Χουσάι 9 (8/12, 1 άσσος, 35%υπ., 29%αρ.), Στιβαχτής, Φίνγκερ.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης Δ. 1 (1 άσσος), Κάιο ντε Πρα 22 (20/33 επ., 2 μπλοκ), Μπάσης 6 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Σπυριούνης 14 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 43%υπ., 30%αρ.), Μπατατζιμ 21 (20/38 επ., 1 μπλοκ, 47%υπ., 32%αρ.), Μπάιερς 7 (4/6επ., 3 μπλοκ) / Κάπελας (λ. – 64%υπ., 50%αρ.), Συναδινός (λ), Χαντ 1 (1/2επ.) Κολτσιάκης (29% υπ., 29% αρ.).

Ελπίδα Αμπελοκήπων – Παναθηναϊκός 0-3

Ο Παναθηναϊκός με το σερβίς του Γιάκομπσεν έκανε εντυπωσιακό σερί και ξέφυγε 16-8 στο 1ο σετ, ενώ ακολούθησε και νέο σερί με τον Πανταλέων στο σερβίς εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 24-8.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 11-3 χωρίς να συναντήσει αντίσταση στο μπλοκ και όπως και το 1ο σετ το σετ κρίθηκε με 25-10.

Μεγαλύτερη κόντρα έγινε στο 3ο σετ όπου με την είσοδο των Γκόρτσανιουκ, Χαριδήμου η Ελπίδα κρατήθηκε μέχρι το 4-4, μετά ο Παναθηναϊκός με σερί του Πελεκούδα άνοιξε πάλι τη διαφορά στο 11-8. Πάλι ο Πελεκούδας με το σερβίς εκτόξευσε τη διαφορά στο 17-10 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

Τα σετ: 0-3 (10-25, 10-25, 16-25) σε 66΄.

Α.Σ.ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης, Επιτροπάκης 1 (1/2επ.), Ποχάνης 6 (6/9επ.), Γαληρόπουλος 1 (1/6επ., 38%υπ., 15%αρ.), Καπετανίδης 5 (5/16επ., 47%υπ., 16%αρ.), Ιλουόνι 3 (2/5επ., 1 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. – 72%υπ., 22%αρ.), Σταυρίδης (λ), Παπαδόπουλος Μάρτσης, Χαριδήμου 3 (3/8επ.), Καρακόλιας, Γκόρτσανιουκ 3 (3/7επ., 83%υπ., 33%αρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2π. (1/1επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 12 (8/10επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (3/6επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χ. 4 (4/6επ., 64%υπ., 29%αρ.), Πανταλέων 7 (4/4επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ράπτης 7 (4/5επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ) / Ζήσης (λ. – 75%υπ., 25%αρ.), Παλαιολόγος, Πελεκούδας 6 (5/5επ, 1 άσσος), Μούχλιας, Ρουσσόπουλος 1 (1/1επ.).

ΠΑΟΚ – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0

Λίγο πριν αναχωρήσει για την Ουκρανία ενόψει της πρώτης αναμέτρησης την Τετάρτη στο Λβιβ με την Barkom-Kazhany LVIV (11/12, 19.00 τοπική) στον πρώτο αγώνα του CEV Cup ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης 3-0 σετ.

Ο δικέφαλος εκμεταλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την βαθμολογική απώλεια του Ολυμπιακού με την Κηφισιά και έχοντας βασικούς τους Τερζή, Γάτση και πρώτο σκόρερ τον Βαν Ντάικ νίκησε τν ακριτική ομάδα η οποία έκανε την προσπάθεια της και πάλεψε για το καλύτερο ωστόσο συνεχίζει χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-14, 25-14)

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Τερζής 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γάτσης 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου 8 (5/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ. – 41% άριστες), Βαν Ντάικ 19 (15/22 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ιλίνιχ 10 (8/16 επ., 2 μπλοκ, 90% υπ. – 60% άριστες) / Στεφάνου (λ, 100% υπ.΄- 50% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Εφραιμίδης.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Δαλακούρας 11 (11/22 επ., 57% υπ. – 24% άριστες), Τσιουτσιουλούδης 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ), Χατζόπουλος 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Παπάζογλου, Πητακούδης 4 (2/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χρηστουηλίας 3 (3/14 επ., 33% υπ. – 20% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 73% υπ. – 50% άριστες), Μπίκος 3 (3/6 επ., 20% υπ. – 20% άριστες), Αντωνιάδης, Λουμπούτης, Ζαχαρούλης.

Ο.Φ.Η. – Φοίνικας Σύρου 2-3

O OΦΗ πάτησε δυνατά με το ξεκίνημα του αγώνα και με τον Καραμπαλί που πήρε διαδοχικούς πόντους ξέφυγε 18-14. Η απάντηση του Φοίνικα ήταν άμεση και με σερί 5-0 από Στοΐλοβιτς, Χριστόφα και Μήλη προσπέρασε 19-18 και 20-19. Ο ΟΦΗ απάντησε και με συνολικό σερί 3-0 προσπέρασε πάλι 22-20 και πήρε το σετ με την επίθεση του Καραμπαλί 25-22.

Οι κρητικοί προηγήθηκαν 10-7. Ο Φοίνικας όπως και στο πρώτο σετ έφερε στην συνέχεια το ματς στα ίσια 17-17. Ακολούθησε ράλι πόντο-πόντο, ο Φοίνικας ήταν συνέχεια μπροστά με έναν πόντο, είχε και δύο χαμένες επιθέσεις σε σετ μπολ στο 28-28 ο Σβετιτσιάνιν σε πρώτο χρόνο και ο Στερν με κόντρα επίθεση, έκανε το 30-28 και το 1-1 σετ.

Η ισοφάριση έδωσε φτερά στους συριανούς που με σερί 4-0 ξέφυγαν 7-3 στο ξεκίνημα του 3ου σετ. Μέχρι το τέλος όχι μόνο κράτησαν αλά και αύξηση την διαφορά όταν ο Σβετιτσιάνιν πήρε τρεις συνεχόμενους πόντους για το 23-18 και το σετ έκλεισε 25-18 και 2-1 σετ για τον Φοίνικα.

Ο ΟΦΗ ήθελε να πάρει κάτι θετικό από τον αγώνα και έκανε κατάθεση ψυχής στο 4ο σετ όπου με το φοβερό σερβίς του Τσούλαφιτς (που πήρε και άσσο) αλλά και τα «πέναλτι» του Καραμπαλί στις κακές υποδοχές των φιλοξενουμένων ο ΟΦΗ έκανε σερί 4-0 για το 17-13. Η διαφορά αυτή τη φορά συντηρήθηκε με τον Τσούλαφιτς να κλείνει το σετ 25-20.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στο τάι μπρέικ, ξέφυγε με 5-1 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Αργότερα ανοίξει κι άλλο ηδιαφορά σε 10-4 και ο αγώνας έκλεισε με την επίθεση του Μήλη 15-8 και 3-2 σετ.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 28-30, 18-25, 25-20, 08-15) σε 134΄.

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 16π. (10/25επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι, 61%υπ., 35%αρ.) , Στοροζίλοφ 1π. (1/2επ.),  Καραμπαλί 17 (12/17επ, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Καρατζάς 9 (8/11επ, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 9 (6/17επ, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 65%υπ., 49%αρ.), Τσούλαφιτς 26 (23/46επ, 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Γκαράς (λ. – 88%υπ., 56%αρ), Τεφτσής, Κομητούδης, Κοσκινάς, Μονιάκης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Μπουτσούγιεβιτς 5π. (3/3επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μήλης 19π., (18/32επ., 1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 28 (21/34επ, 77% υπ, 57%αρ, 3 μπλοκ, 4 άσσους), Στερν 15 (15/29επ., 57%υπ., 39%αρ.), Λινάρδος 6 (2/5επ., 4 μπλοκ), Χριστόφας 1 (1/2επ.) / Καρασαββίδης (λ. – 64%υπ., 45%αρ), Σβετιτσιάνιν 9 (6/14 επ, 3 μπλοκ), Αδάμ, Βελούδης (λ- 57%-50%αρ).

Παμβοχαϊκός – Ηρακλής Πετοσφαίρισης 3-1

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά και με σερί 3-0 προηγήθηκε 6-4 στο 1ο σετ. Ο Ηρακλής κράτησε τη διαφορά στο σκορ και με τον άσσο του Τζιουμάκα προηγήθηκε 13-9. Με τον Μαυροβουνιώτη και τον Στουντζίνσκι ο Ηρακλής ξέφυγε με +6 (19-13) και ο Παμβοχαϊκός απάντησε μειώνοντας σε 17-19. Η διαφορά διατηρήθηκε και με τον πόντο του Μαυροβουνιώτη και το λάθος του Κωτσάκη έκλεισε το σετ για τον Ηρακλή 25-20.

Με το εντυπωσιακό σερβίς του Ηρακλή Παπαδόπουλου ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά στο 2ο σετ με προβάδισμα 4-1. Με την ομάδα του Νίκου Νεόφυτου να ρισκάρει και να δικαιώνεται με την τακτική του στο σερβίς διατηρήθηκε η διαφορά του +2 μέχρι το 14-12. Ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 16-12, ενώ ο Λάππας με κόντρα επίθεση έκανε το 22-16 και το σετ έληξε για τον Παμβοχαϊκό 25-18 με τον εξαιρετικό Παπαδόπουλο.

Μετά την ισοφάριση ο Παμβοχαϊκός πίεστεψε στις δυνάμεις του και με τον Παπαδόπουλο να δίνει ρεσιτάλ προηγήθηκε 5-1 και στο 3ο σετ. Πάνω που ο Ηρακλής μάζεψε τη διαφορά στο -2 (11-9) ο Παμβοχαϊκός με νέο εντυπωσιακό σερί 4-0 από τις επιθέσεις των Παπαδόπουλου, Κωτσάκη ξέφυγε 15-9. Μέχρι το τέλος ο Ηρακλής δεν είχε απαντήσεις και το σετ έκλεισε 25-17.

Ο Ηρακλής μπήκε πιο δυνατά στο 4ο σετ και προηγήθηκε 4-2 αλλά και πάλι τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στους παίκτες του Παμβοχαϊκού. Με σερί 3-0 και τα λάθη του «γηραιού» ο Παμβοχαϊκός προσπέρασε 11-10. Ο Ηρακλής απάντησε με τον Σακόγλου και προηγήθηκε 15-12 και 17-16 με τον ίδιο παίκτη. Με το Μάκη Κανέλο στο σερβίς και τον Κωτσάκη και τον Πέιν να είναι αποτελεσματικοί στις κόντρα επιθέσεις ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε 22-17. Ο Ηρακλής «πάγωσε» και με τον άσσο του Παπαδόπουλου και τον άσσο του Κωτσάκη τελείωσε ο αγώνας για τον Παμβοχαϊκό ολοκληρηώνοντας τη μεγάλη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-18, 25-17, 25-19) σε 102΄.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Δρογκάρης 1 (1/1επ.), Πέιν 8 (5/8επ., 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρακλής 19 (14/30επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Κωτσάκης 19 (15/25επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 67%υπ., 30%αρ.), Κανέλλος 9 (8/9επ., 1 μπλοκ), Λάππας 13 (11/19επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 55%υπ., 18%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. – 53%υπ., 29%αρ.), Μπάρτζης 1 (1 άσσος), Γαβριήλ, Μάμαλης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 2 (2/8επ.), Μαυροβουνιώτης 11 (10/17επ., 1 μπλοκ, 74%υπ., 23%αρ.), Προύσαλης 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 15 (13/31επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 63%υπ., 41%αρ.), Πεντίδης, Τζιουμάκας 7 (5/14επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπουράκης (λ. – 15%υπ., 93%υπ., 47%αρ.), Κοντοκώστας (λ.  100%υπ.), Σακόγλου 6 (4/11επ., 2 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 2 (1/2επ. 1 μπλοκ.).