Απέδρασε με το “διπλό” η ΑΕΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό

Σημαντικό διπλό για τη συνέχεια του ευρωπαϊκού ονείρου πέτυχε η ΑΕΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό με 1-3.

Νίκη με 1-3 πέτυχε η ΑΕΚ κόντρα στον τυπικά γηπεδούχο Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League 1.

Η Ένωση έφτασε τους 68 βαθμούς και ανέκτησε την προσωρινά την δεύτερη θέση ενώ βρίσκετε σε αναμονή του αποτελέσματος του ΠΑΟΚ κόντρα στον Ολυμπιακό.

Σκόρερ για τους κιτρινόμαυρους ήταν ο Τσιγκρινσκι και Ολιβέιρα στο πρώτο ημίχρονο ενώ στην εκπνοή του χρόνου ο Βέρντε από τα έντεκα βήματα πέτυχε και το τρίτο γκολ. Το μοναδικό τέρμα του τριφυλλιού πέτυχε ο Κουρμπέλης.

Στο ΟΑΚΑ βρίσκονταν και ο Γιάννης Αλαφούζος, ο οποίος έκανε την εμφάνιση του ξανά σε γήπεδο που παίζει ο Παναθηναϊκός, μετά από αρκετό καιρό και πάνω από δύο χρόνια σχεδόν.

Από νωρίς στην αναμέτρηση μόλις πριν την συμπλήρωση 20 λεπτών και οι δύο ομάδες είχαν βρει από ένα γκολ.

Στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης η σέντρα του Μάνταλου από τα δεξιά, έφτασε στον Τσιγκρίνσκι στο κέντρο της άμυνας που πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Διούδη για το 0-1. Αρκετά νωρίς στο ματς η ΑΕΚ βρήκε γκολ με τον Ουκρανό στόπερ και Παναθηναϊκός είδε την εστία του να παραβιάζεται μετά από τέσσερα ματς που κράτησε το μηδέν.

Το τριφύλλι προσπαθούσε να βρει γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης όπως και έκανε και ο Κουρμπελης στο 16’ που πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα την ΑΕΚ, καθώς με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Μπάρκα για το 1-1.

Αρκετά λεπτά μετά τα γκολ στο 31’ ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να διευρύνει το σκορ. Ο Μπουζούκης με κάθετη πάσα βρήκε στον κενό χώρο τον Καμπετσή, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Μπάρκα, έκανε το πλασέ αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ με το πόδι έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

Τελικά η ΑΕΚ ήταν εκείνη που πίεζε και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα στο σκορ. Ο Ολιβέιρα έκλεψε τη μπάλα από τον Κολοβέτσιο στο 43’, ο Πορτογάλος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 1-2. Μετά και τη χρήση του VAR ο διαιτητής μέτρησε κανονικά το γκολ.

Στην εκπνοή του χρόνου πριν την ανάπαυλα οι κιτρινόμαυροι απείλησαν ξανά την εστία του Διούδη, αλλά το σουτ του Μάνταλου πέρασε λίγο έξω από την εστία.

Στο 51’ ο Ολιβέιρα βγήκε τετ α τετ με τον Διούδη, ο οποίος βγήκε απομάκρυνε τη μπάλα.

Μισή ώρα αργότερα ο Μάνταλος έβγαλε αριστερά για τον Λιβάγια, ο Κροάτης πέρασε στον Σιμάνσκι που ήταν δεξιά εντός περιοχής, αλλά ο Πολωνός αστόχησε στο σουτ που έκανε.

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να κρατήσει την μπάλα, ωστόσο μετά και την αλλαγή του Λιβάγια με τον Οικονόμου φάνηκε η διάθεση των κιτρινόμαυρων να διαφυλάξουν το τρίποντο.

Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα μετά την αλλαγή του ο  Βέρντε πήρε τη μπάλα από την κάθετη από τον Αραούχο, αλλά ο Διούδης απομάκρυνε σε κόρνερ.

Λίγο πριν την συμπλήρωση των καθυστερήσεων ο Αραούχο κέρδισε πέναλτι στη φάση με τον Κουρμπέλη ο οποίος πήρε αρχικά την μπάλα, αλλά στην συνέχεια σήκωσε τον αγκώνα, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Βέρντε ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Διούδη και σημείωσε το τελικό 1-3.

Σκόρερ: 16′ Κουρμπέλης/8′ Τσιγκρίνσκι, 43’ Ολιβέιρα, 90’+3’ Βέρντε (πεν)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Θεοχάρης(84’ Μπεκ), Ζαγαρίτης, Μπουζούκης(88’ Κολοβός), Ανουάρ(65’ Χατζηγιοβάνης) , Αλεξανδρόπουλος(46’ Σερπέζης) , Μακέντα, Καμπετσής(46’ Παρέα)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες(90’ Σαμπανάτσοβιτς), Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Λιβάγια(80’ Οικονόμου), Μάνταλος(90’ Βέρντε), Ολιβέιρα(75’ Αραούχο)