Στο δρόμο για το “Wembley” με Θεμπάγιος και η Άρσεναλ

Θα ταξιδέψει στο “Wembley” η Άρσεναλ για τα ημιτελικά του FA Cup, καθώς πέρασε το εμπόδιο της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Η Άρσεναλ συνεχίζει στο FA Cup, καθώς προκρίθηκε στα ημιτελικά επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 2-1 στο “Bramall Lane”.

Δίκαιη επικράτηση για τους Λονδρέζους που ήταν πολύ ανώτεροι στο πρώτο μέρος και είχαν κάποια διαστήματα στο δεύτερο για να καθαρίσουν το παιχνίδι.

Η ομάδα του Γουάιλντερ δεν έχει επιστρέψει, όπως την περιμέναμε μετά την καραντίνα και επιβεβαιώθηκε και σήμερα, με ακόμα μία κακή εμφάνιση παρά την ήττα με μόλις 1-0. Όλο το παιχνίδι έγινε στα τελευταία λεπτά, και σίγουρα δεν έχετε δει κάτι πιο δραματικό σε φινάλε αγώνα!

Ο Λούντστραμ άνοιξε το σκορ στο 9′, με κοντινή κεφαλιά αλλά το VAR είδε ότι ήταν οφσάιντ και ακύρωσε το γκολ. Από κόρνερ, ο ΜακΜπέρνι πήρε την πρώτη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Λούντστραμ ήταν καθαρά ακάλυπτος, μαζί και ένας συμπαίκτης του.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι “Κανονιέρηδες” ανέβασαν ρυθμούς και έψαξαν φάσεις. Σε μία από αυτές, με κάθετη πάσα του Τίρνεϊ για τον Λακαζέτ στην άκρη της περιοχής, ο Μπάσαμ ανέτρεψε τον Γάλλο, σχετικά εύκολα. Ο Πεπέ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Χέντερσον (0-1).

Το πρώτο μέρος άνηκε ολοκληρωτικά στην Άρσεναλ και μόνο του το 72% της κατοχής, δεν αφήνει περιθώριο άρνησης. Τα σουτ ήταν ελάχιστα αλλά οι επικίνδυνες στιγμές στην περιοχή των γηπεδούχων ήταν πολλές.

Ακόμα ένα γκολ των “Μπλέιντς” ακυρώθηκε για οφσάιντ, αυτή τη φορά κατευθείαν από τον βοηθό. Στο 58′, από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα βρήκε σε πολλά σώματα και ο Ίγκαν σκόραρε με κεφαλιά, αλλά υπήρξε παράβαση στην εξέλιξη της φάσης. Δύο λεπτά αργότερα (60′), σπουδαία χαμένη ευκαιρία του Μπάσαμ με κεφαλιά από πολύ κοντά, μετά από σέντρα του Ρόμπινσον.

Εν τέλει το γκολ των γηπεδούχων ήρθε στο 88′ με τον ΜακΓκόλντρικ για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Ο Ρόμπινσον γέμισε στην περιοχή με ακόμα ένα πλάγιο και ο Κολάσινατς έδιωξε πάνω στον Μουστάφι. Η μπάλα στρώθηκε στον Ιρλανδό, που δεν είχε δύσκολο έργο (1-1).

Ο Θεμπάγιος είχε άλλη άποψη και δεν ήθελε να παίξει το έξτρα μισάωρο, σκοράροντας στο 90+1′. Από ωραία αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Πεπέ έκανε κακό κοντρόλ μέσα στην περιοχή, ο Ισπανός ήρθε από πίσω και σούταρε κάτω από τα πόδια του Χέντερσον, για το 2-1.

Κίτρινες: Φλεκ (30′), Ρόμπινσον (75′)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Γουάιλντερ): Χέντερσον, Ρόμπινσον, Ίγκαν, Μπάσαμ (76′ Σαρπ), Στίβενς, Φλεκ, Νόργουντ, Λούντστραμ (35′ Μπέργκε), Μπάλντοκ (62′ Φρίμαν), ΜακΜπέρνι, ΜακΓκόλντρικ

Άρσεναλ (Αρτέτα): Μαρτίνεζ, Κολάσινατς, Λουίζ (54′ Χόλντινγκ), Μουστάφι, Τίρνεϊ, Τσάκα, Γουίλοκ (67′ Θεμπάγιος), Μάιτλαντ-Νάιλς, Σάκα, Λακαζέτ (67′ Ενκέτια), Πεπέ (90+2′ Παπασταθόπουλος)