Αγχωτική νίκη για την Αλ Σαντ

Στην πρεμιέρα του Παγκόσμιου Κυπέλλου συλλόγων η Αλ Σαντ πήρε τη νίκη δύσκολα από την Ιανγκεν Σπορ με 3-1 στο Ντουμπάι στο γήπεδο Γιασιμ Μπιν Χαμαντ και προκρίθηκε στην επόμενη φαση.

Στο πρώτο μέρος η Αλ Σαντ είχε την κατοχή της μπάλας, με την Ιανγκεν να προσπαθεί να μετουσιώσει τις λιγοστές ευκαιρίες για γκολ με κύριους εκφραστές τους Ντάιτ και Ρόινε.

Η ομάδα του Τσάβι προηγήθηκε στο 26′ με δραστη τον Μπουνετζάχ. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπηκαν δυναμικά φέρνοντας το ματς στα ίσια στο 46′ με τον Ρουάν. Ωστόσο μετά το γκολ οι Άραβες καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα είχαν το πάνω χέρι, αλλα δεν μπορούσαν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που είχαν. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το φιναλε με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πάνε στην παράταση.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι εδειξαν απο την αρχή, πως θα εχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 93′ ο Γιουν απειλήσε τον Νιγικενε.

Στο 100′ Αμντελ Χασαν έκανε το 2-1 με το εύστοχο έμμεσο.

Μετά το γκολ η Αλ Σαντ ήταν η ομάδα που ήθελε να πετύχει και τρίτο, εγκλωβίζοντας την άμυνα της Νέας Καληδωνίας.

Στο 114′ ο Πέδρο έκανε το τελικό 3-1 με δυνατό σουτ.

Πλέον η Αλ Σαντ θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση την Μοντερέι απο το Μεξικό.