Εμφατική νίκη για την Ρεάλ επί της Εϊμπάρ

Ζωντανή στην μάχη του τίτλου παρέμεινε η Ρεάλ Μαδρίτης, που επικράτησε με το εμφατικό 4-0 στην έδρα της Εϊμπάρ.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά του παιχνιδιού, το οποίο γινόταν υπό βροχή, οι Μαδριλένοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και μόλις στο 17′ ο Μπενζεμά ήταν εκεί που έπρεπε να βρίσκεται την κατάλληλη στιγμή για να κάνει το 0-1 με πλασέ από πλάγια.

Στο 19′ ο Αρμπίγια ανέτρεψε τον Αζάρ, ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα και από εκεί ο Ράμος έκανε το 0-2 για την 17η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το ματς, ουσιαστικά, είχε κριθεί ωστόσο στο 27’ ο διαιτητής έδωσε ξανά πέναλτι στης Βασίλισσα μετά την ανατροπή του Βάθκεθ από τον Χοσέ Ανχελ, ο Μπενζεμά ανέλαβε την εκτέλεση για το 0-3.

Η ομάδα του Ζιντάν είχε «καθαρίσει» από το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο 61′ ο Βαλβέρδε έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με πλασέ από το ύψος της περιοχής, για το τελικό 0-4, το οποίο έμεινε ως το τέλος.

Εϊμπάρ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Ντμίτροβιτς, Ντε Μπλάσις, Αρμπίγια, Μπίγας, Χοσέ Ανχελ, Ορεγιάνα (65′ Πέδρο Λεόν), Εσκαλάντε, Ντιοπ (81′ Σάρλες), Ινούι, Κίκε Γκαρθία (81′ Εσπόζιτο), Σέρτζι Ενρίτς

Ρεάλ (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μεντί, Καζεμίρο, Μόντριτς, Βαλβέρδε (72′ Ισκο), Βάθκεθ (81′ Μπραχίμ), Αζάρ (72′ Βινίσιους), Μπενζεμά