Serie A: Τριάρα η Φιορεντίνα, ξέφυγε κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη η Τορίνο

Επέστρεψε στις νίκες η Φιορεντίνα με 3άρα, πέρασε από τη Σαρδηνία η Τορίνο

Η Φιορεντίνα επικράτησε χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολίες με 3-0 της Σπέτσια, στο Αρτέμιο Φράνκι, στο παιχνίδι που άνοιξε την 23η αγωνιστική στη Serie A. Οι βιόλα πανηγύρισαν νίκη μετά από τρεις αγώνες μακριά της και το ματς με την Κροτόνε. Η ομάδα του Πραντέλι ανέβηκε στην 12η θέση με 25 πόντους, προσπερνώντας την Σπέτσια που έμεινε στους 24.

Η Φιορεντίνα άνοιξε το σκορ με τον Βλάχοβιτς στο 48ο λεπτό. Το 2-0, έκανε στο 64ο λεπτό ο Καστροβίλι, ενώ τον δρόμο για τα δίχτυα βρήκε και ο Εϊσερίκ, έπειτα από λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, στο 82′.

Φιορεντίνα: Ντραγκόβσκι, Κουάρτα, Πεζέλα, Μιλένκοβιτς, Μπιράγκι (85′ Χούλιο), Μποναβεντούρα (45+1′ Καστροβίλι), Πούλγκαρ, Αμραμπάτ (60′ Βαλέρο), Βενούτι (85′ Κάσερες), Βλάχοβιτς, Κουαμέ (46′ Εϊσερίκ).

Σπέτσια: Προβεντέλ, Βινιάλι (85′ Πίκολι), Ισμαΐλι, Σαμπί, Μαρκίσα, Εστέβες, Ρίτσι, Ματζιόρε (63′ Σενά), Γκιάσι, Αγκουδέλο (63′ Γκαλαμπίνοφ), Σαπονάρα (63′ Βέρντε).

ΑΛΜΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΤΟΡΙΝΟ

Σε ένα σημαντικό ματς στην μάχη για την παραμονή στην Serie A η Τορίνο πήρε ένα πολύτιμο διπλό στην Σαρδηνία, επικρατώντας με 1-0 της Κάλιαρι, του Μπάμπη Λυκογιάννη.

Οι ταύροι του Ντάβιντε Νικόλα με αυτή την νίκη έφτασαν τους 20 βαθμούς και άφησαν 5 βαθμούς πίσω την Κάλιαρι, που βρίσκεται εντός της ζώνης του υποβιβασμού. Αρκετή απογοήτευση στις τάξεις της Κάλιαρι με ακόμη μια ήττα την φετινή σεζόν. Οι νησιώτες έχουν μόλις 1 πόντο στα τελευταία 10 παιχνίδι στο πρωτάθλημα, ενώ μέτρα 3 νίκες, 6 ισοπαλίες και 14 ήττες την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Το τέρμα το οποίο έκρινε την αναμέτρηση, πέτυχε ο Μπρέμερ στο 76ο λεπτό με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μαντραγκόρα.

Κάλιαρι: Κράνιο, Σεπιτέλι (79′ Γκαστόν Περέιρο), Γοδίν, Ρουγκάνι, Ζαπάτα (89′ Ντάνκαν), Νάντεθ, Μάριν, Λυκογιάννης, Ναϊνγκολάν (79′ Παβολέτι), Ζοάο Πέδρο, Σιμεόνε (70′ Τσέρι)

Τορίνο: Σιρίγκου, Ίτσο, Ενκουλού, Μπρέμερ, Σίνγκο (89′ Βοϊβόντα), Ρινκόν, Μαντραγκόρα, Λούκιτς (78′ Μπαζέλι), Ανσάλντι, Τζάτζα (78′ Μπονατσόλι), Μπελότι