A2 Γυναικών: Κόντρα στον Πελασγό ο Παναθηναικός

Sharing is caring!

Την ομάδα του Πελασγού υποδέχεται στο κλειστό της Λεωφόρου ο Παναθηναϊκός για την 12η αγωνιστική, και πρώτη του δεύτερου γύρου, του πρωταθλήματος της Α2 γυναικών του μπάσκετ.

Οι “πράσινες” ,που ολοκλήρωσαν το πρώτο μισό του πρωταθλήματος στην κορυφή κατακτώντας τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, θέλουν να συνεχίσουν με νίκη την προσπάθεια επανόδου στα μεγάλα σαλόνια του Ελληνικού γυναικείου μπάσκετ.

Σημαντικό είναι και ο παιχνίδι στα Χανιά μεταξύ του ΟΑ Χανίων και του Αμύντα, όπως επίσης και αυτό μεταξύ των Μελισσίων και της Αγίας Παρασκευής.

Στον όμιλο του Βορρά ο πρωτοπόρος Παναθλητικός δοκιμάζεται στο κλειστό του Αγίου Θωμά απέναντι στην Ολύμπια Λάρισας.

Το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής (03/02):

Νότιος Όμιλος
Αγ. Δημητρίου 13.15 Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΟΚΑ Αρκάδι Μπιτσιντζάνος, Μάρκου (Σαμαρτζή)
«Π. Γιαννακόπουλος» 14.30 Παναθηναϊκός-ΚΟΜ Πελασγός Σκανδαλάκης, Τσίγκου (Ευστρατίου)
Κλαδισού 13.00 Ο.Α. Χανίων-Αμύντας Κηπώσης, Ναστούλης (Πετράκης)
Ζωγράφου 17.00 ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Γ.Σ. Ηλιούπολης Σκουλαρίκης, Τούσης (Φαλούκας)
Μελισσίων 14.30 ΚΑΟ Μελισσίων-Αγ. Παρασκευή Λαζόγκα, Γιαννακόπουλος (Ζερδεβάς)
ΔΑΚ Γλυφάδας «Μ. Λιούγκας» 15.00 Τερψιθέα-Φάρος Κερατσινίου Κούλης Χ., Πετράκης Ιωάν. (Παπαγιαννόπουλος)

Η βαθμολογία (Σε 11 αγώνες):
1. Παναθηναϊκός 21 (10-1)
2. ΕΦΑΟ Ζωγράφου 20 (9-2)
3. Κρόνος Αγ. Δημητρίου 20 (9-2)
4. Αγία Παρασκευή 19 (8-3)
5. Μελίσσια 19 (8-3)
6. Φάρος Κερατσινίου 17 (6-5)
7. Ο.Α. Χανίων 15 (4-7)
8. Αμύντας 15 (4-7)
9. Ηλιούπολη 15 (4-7)
10. Αρκάδι Ρεθύμνου 13 (2-9)
11. Πελασγός 12 (1-10)
12. Τερψιθέα Γλυφάδας 12 (1-10)

Βόρειος Όμιλος
Αλεξάνδρειο 14.00 Άρης-Τιτάνες Δράμας Δημουλάς, Γκαρτζονίκας (Τοζακίδης)
Βόλου 14.00 Ολυμπιακός Βόλου-Απόλλων Καλαμαριάς Τοπαλίδης, Παπαδόπουλος Γρ. (Μόρφη Γ.)
Πυλαίας 13.30 Α.Ε. Πυλαίας-Πανσερραϊκός Γκέκας, Γιατρόπουλος (Αχταρίδης)
Αγ. Θωμά Λάρισας 14.00 Ολύμπια Λάρισας-Παναθλητικός Συκεών Αγαγιώτου, Μπούγλος Π. (Βαρνάς)
Νέο Κ.Γ. Ιωαννίνων 12.00 ΠΑΣ Γιάννινα-Αστέρας Ιπποδρομίου Χατζηκώστας, Λυγούρας (Παππάς)
Ν. Ρυσίου 13.00 Αναγέννηση Ν.Ρ.-Πιερικός Αρχέλαος Γιαννούλης Αν., Νέδογλου (Ανδρίτσος)

Η βαθμολογία (Σε 11 αγώνες):
1. Παναθλητικός 22 (11-0)
2. Α.Ε. Πυλαίας 20 (9-2)
3. Αναγέννηση Ν.Ρ. 19 (8-3)
4. ΠΑΣ Γιάννινα 19 (8-3)
5. Άρης 17 (6-5)
6. Αστέρας Ιπποδρομίου 17 (6-5)
7. Απόλλων Καλαμαριάς 17 (6-5)
8. Πανσερραϊκός 15 (4-7)
9. Πιερικός Αρχέλαος 14 (3-8)
10. Ολύμπια Λάρισας 14 (3-8)
11. Τιτάνες Δράμας 13 (2-9)
12. Ολυμπιακός Βόλου 11 (0-11)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*