Νάπολι – Μίλαν: Κορυφή με υπογραφή Ζλάταν

Η Μίλαν πήρε το ντέρμπι με τη Νάπολι και βρίσκεται στο ρετιρέ της Serie A, με τα γκολ των Ιμπραΐμοβιτς και Χάουγκε.

Η Μίλαν πήρε ένα μεγάλο «διπλό» με 1-3 στο «Σαν Πάολο» απέναντι στη Νάπολι, στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής στην Serie A.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς που για ακόμη ένα παιχνίδι, πήρε τη Μίλαν από το χέρι και την οδήγησε με δύο τέρματα σε ακόμη μία νίκη. Η ομάδα του Μιλάνου παρατάχθηκε χωρίς τον Στέφανο Πιόλι στον πάγκο, καθώς είναι θετικός στον κορωνοϊό, αλλά με τον Ντανιέλε Μπονέρα.

Οι «ροσονέρι» βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας, με 20 βαθμούς, παραμένοντας αήττητη για 20 αγώνες. Η Νάπολι από την άλλη είναι στην 6η θέση με 14 βαθμούς.

Το επόμενο παιχνίδι για την Νάπολι όπως και για την Μίλαν, είναι την ερχόμενη Πέμπτη (26/11) κόντρα σε Ριέκα και Λιλ αντίστοιχα, για την 4η αγωνιστική του Europa League.

Στον αγωνιστικό χώρο η Μίλαν μπήκε δυνατά και πέτυχε το τέρμα που έψαχνε. Έπειτα, η κατοχή και η πρωτοβουλία των κινήσεων στράφηκε στην μεριά της Νάπολι, όμως οι παίκτες του Γκατούζο δεν κατάφεραν να βρουν απάντηση στο πρώτο ημίχρονο.

Η Μίλαν είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι. Στο 8′ ο Ιμπραΐμοβιτς ύψωσε για τον Ρέμπιτς που έκανε την κίνηση στην περιοχή, αλλά ο Κροάτης δεν έπιασε καλά το σουτ και ο Μερέτ μπλόκαρε.

Στο επόμενο λεπτό ο Τσαλχάνογλου δοκίμασε ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Μερέτ έδιωξε σε κόρνερ. Στην συνέχεια ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Ντι Λορέντζο, στρώθηκε στον Κιάερ στην μικρή περιοχή, που σούταρε ψηλά.

Οι «ροσονέρι» είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο εικοσάλεπτο και αυτό φάνηκε και στο σκορ, όταν οι παίκτες του Μπονέρα, πήραν το προβάδισμα με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς. Ο Ερνάντεζ έβγαλε μια σέντρα από τα αριστερά και ο Σουηδός πήδηξε σαν να μην είχε αντίπαλο και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, στο 20′.

Μετά το τέρμα, η Νάπολι ανέβασε στροφές και έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, στο 27′. Αρχικά ο Μέρτενς βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του έδιωξε εντυπωσιακά ο Ντοναρούμα σε κόρνερ. Στη συνέχεια και μετά από φάση διαρκείας, μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Ντι Λορέντζο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Η ομάδα του Γκατούζο είχε την κατοχή και προσπάθησε να δημιουργήσει απειλές για την άμυνα των φιλοξενούμενων, ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και το 54ο λεπτό η Μίλαν έφτασε και σε δεύτερο τέρμα, με τον συνήθη ύποπτο, Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς. Οι «ροσονέρι» έφυγαν στην κόντρα, ο Ρέμπιτς έκανε μια κούρσα με την μπάλα, μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έκανε την σέντρα και ο Σουηδός φορ με το γόνατο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μέσα από την μικρή περιοχή.

Οι «παρτενοπέι» έβγαλαν αντίδραση και έφτασαν στο γκολ που έψαχναν, μειώνοντας σε 1-2 στο 63′ με τον Μέρτενς. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το λάθος των αμυντικών της Μίλαν, η μπάλα κατέληξε στον Βέλγο που νίκησε τον Ντοναρούμα.

Στο 66′ η Νάπολι βρέθηκε με αριθμητικό μειονέκτημα, καθώς ο Μπακαγιόκο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για μαρκάρισμα πάνω στον Σαλεμάκερς.

Έπειτα ο ρυθμός έπεσε και από τις δύο ομάδες, με την Μίλαν να κάνει διαχείριση του υπέρ της σκορ. Το τελικό 3-1 για τους φιλοξενούμενους διαμόρφωσε ο Χάουγκε με σουτ από τα αριστερά, εντός της περιοχής.

Νάπολι: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Ρουί, Ρουίζ, Μπακαγιόκο, Λοσάνο (56′ Ζιελίνσκι), Πολιτάνο (68′ Πετάγκνα), Ινσίνιε, Μέρτενς.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Ερνάντες, Ρομανιόλι, Κιάερ, Καλάμπρια, Μπενασέρ, Κεσιέ, Σαλεμάκερς (73′ Καστιγέχο), Τσαλχάνογλου (87′ Κρούνιτς), Ρέμπιτς (74′ Χάουγκε), Ιμπραΐμοβιτς (79′ Κολόμπο).

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο 21 Νοεμβρίου:

Κροτόνε – Λάτσιο 0-2 (21′ Ιμόμπιλε, 58′ Κορέα)

Σπέτσια – Αταλάντα 0-0

Γιουβέντους – Κάλιαρι 2-0 (38′, 42′ Κριστιάνο Ρονάλντο)

Κυριακή 22 Νοεμβρίου:

Φιορεντίνα – Μπενεβέντο 0-1 (52′ Ιμπρότα)

Βερόνα – Σασουόλο 0-2 (42′ Μπόγκα, 76′ Μπεράρντι)

Ίντερ – Τορίνο 4-2 (64′ Σάντσες, 67′, 84′ πεν. Λουκάκου, 90′ Μαρτίνεζ / 45+2′ Ζάζα, 62′ πεν. Ανσάλντι)

Ρόμα – Πάρμα 3-0 (28′ Μαγιοράλ, 32′, 40′ Μικιταριάν)

Σαμπντόρια – Μπολόνια 1-2 (7′ Θόρσμπι / 44′ αυτ. Ρετζίνι, 52′ Ορσολίνι)

Ουντινέζε – Τζένοα 1-0 (34′ Ντε Πολ)

Νάπολι – Μίλαν 1-3 (63′ Μέρτενς / 20′, 54′ Ιμπραΐμοβιτς, 95′ Χάουγκε)