Αργεντινή: Πήρε το Superclasico η Μπόκα Τζούνιορς

Νικήτρια στο ντέρμπι με τη Ρίβερ Πλέιτ ήταν η Μπόκα Τζούνιορς

Η Μπόκα Τζούνιορς επικράτησε με 0-1 της Ρίβερ Πλέιτ στο Μονουμεντάλ, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Αργεντινής.

Για τους «Γενοβέζους» αυτή ήταν η πρώτη νίκη μετά από 5 χρόνια στο γήπεδο της Ρίβερ.

Το γκολ που έκρινε το μεγάλο ντέρμπι σημειώθηκε στο 54ο λεπτό με τον Σεμπαστιάν Βίγια. Ο Κολομβιανός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, έκλεψε τη μπάλα, πέρασε τον τερματοφύλακα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Η ομάδα του Μαρσέλο Γκαγιάρδο βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 13β, ενώ η Μπόκα με τους τρεις βαθμούς σκαρφάλωσε στη 2η θέση με 14β, ισοβαθμώντας με την Εστουδιάντες και την Ουνιον.