Champions League: Ανατροπή η Μίλαν, «περίπατος» για Σίτι, πρόκριση και για Λειψία

Τεράστια ανατροπή η Μίλαν, κορυφή για Ατλέτικο Μαδρίτης, στους «16» Σίτι και Λειψία.

Για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League, η Μίλαν με ανατροπή πήρε σημαντικό τρίποντο από την Παρί Σεν Ζερμέν στο ντέρμπι της ημέρας, η Μάντσεστερ Σίτι έκανε πάρτι επί της Γιουνγκ Μπόις, τη στιγμή που η Ατλέτικο Μαδρίτης διέλυσε τη Σέλτικ και ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ανά όμιλο:

5ος όμιλος

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε μια ιστορική εμφάνιση νικώντας τη Σέλτικ με 6-0, τέρματα που δεν έχει ξαναβάλει η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε στο Champions League. Οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν νωρίς μόλις στο 6ο λεπτό από σουτ του Γκριεζμάν έξω από την περιοχή που κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Η Σέλτικ στο 23’ έμεινε με δέκα παίκτες με τον Ντάιζεν Μαέντα να γίνεται ο πρώτος Ιάπωνας που αποβάλλεται στη διοργάνωση. Στο 45+3’ ο Γάλλος γέμισε για τον Χιμένες ο οποίος τροφοδότησε τον αμαρκάριστο Μοράτα που έγραψε το 2-0. Η επανάληψη εξελίχθηκε με την Ατλέτικο έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα να διαλύει τη Σέλτικ πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ με τους Γκριεζμάν (60′),  Λίνο (66′), Μοράτα (76′) και Σαούλ (84′).

Η Λάτσιο αγχώθηκε ωστόσο το αποτέλεσμα ήταν θετικό για τους λατσιάλι που απέφυγαν το εμπόδιο της Φέγενορντ (1-0). Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ιμόμπιλε που έφυγε στην πλάτη της άμυνας στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

6ος όμιλος

Το 2Χ2 έκανε η Ντόρτμουντ απέναντι στην Νιουκάστλ για τη φάση των ομίλων, καθώς μετά την Αγγλία επικράτησε και στη Βεστφαλία επί των Βρετανών με 2-0. Η Ντόρτμουντ παρά την συντριβή στο «κλάσικερ» από τη Μπάγερν μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, όντας κυρίαρχη από το πρώτο λεπτό. Στο 26’ οι Ζάμπιτσερ και Φίλκρουγκ συνδυάστηκαν εξαιρετικά με τον δεύτερο να ανοίγει το σκορ για το 1-0. Οι «καρακάξες» προσπάθησαν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση αλλά στο 79ο λεπτό οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα, ο Αντεγιέμι πέταξε μπροστά τη μπάλα βγάζοντας τους Μπραντ και Ζάμπιτσερ σε φάση δύο εναντίον ενός για να γίνει το 2-0.

Με ανατροπή επί της Παρί Σεν Ζερμέν η Μίλαν (2-1) παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Στο 9ο λεπτό μετά από μια εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Μαρκίνιος έπιασε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και έφτασε στον Σκρίνιαρ που με κεφαλιά σημείωσε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα η Μίλαν έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε με τον Λεάο να σκοράρει με γυριστό σουτ. Οι «ροσονέρι» ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 50’ όταν ο Λεάο έπεσε στην περιοχή, οι ποδοσφαιριστές της Παρί σταμάτησαν περιμένοντας κάποιο σφύριγμα και ο Ερναντέζ από τα αριστεΡά βρήκε τον Ζιρού για το 2-1.

7ος όμιλος

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν βρήκε καμία αντίσταση από την Γιουνγκ Μπόις (3-0) και έκανε το απόλυτο στον όμιλό της. Ο Νούνες στο 23ο λεπτό με εκπληκτική ντρίμπλα μέσα στη μεγάλη περιοχή της Γιουνγκ Μπόις ανατράπηκε από τον Λόπερ μέσα στην περιοχή «αναγκάζοντας» τον ρέφερι να δώσει πέναλτι. Ο Χάλαντ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε χωρίς κανένα πρόβλημα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Γκρίλις τροφοδότησε τον Φόντεν, ο Άγγλος διεμβόλισε την αντίπαλη νικώντας με ωραίο δυνατό πλασέ τον Ρισιόπι για να διπλασιάσει τα τέρματα των «πολιτών». Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Μάντσεστερ Σίτι να συνεχίζει το «πάρτι» και τον Χάλαντ να εξαπολύει μια οβίδα από μακρινή απόσταση (3-0). Μάλιστα, η Γιουνγκ Μπόις έμεινε με παίκτη λιγότερο καθώς ο Σάντρο Λοπέρ είδε τον διαιτητή να του βγάζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Νίκη και πρόκριση για την Λειψία απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα (2-1).  Στο 8ο λεπτό ο Τσάβι Σίμονς κινήθηκε κάθετα και με υπέροχο φαλτσαριστό δεξί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Η πρόκριση για τους «ταύρους» κλείδωσε στο 77′  όταν ο Σλάγκερ έβγαλε τη μπαλιά στον κενό χώρο και ο Οπέντα ελίχθηκε εξαιρετικά μέσα στην περιοχή, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να μειώσει με τον Γκέιλορ Κάνγκα όμως δεν άλλαξε το αποτέλεσμα.

8ος όμιλος

Η Σαχτάρ έδειξε ότι πρέπει να υπολογίζεται από τους αντιπάλους της με την απρόσμενη νίκη της απέναντι στην Μπαρτσελόνα με 1-0. Μια γρήγορη αντεπίθεση των Ουκρανών στο 40’ έδωσε τη δυνατότητα στον Γκοχολεϊσβίλι να σεντράρει για τον Σικάν που με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Οι Καταλανοί έψαξαν την ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφεραν.

Εύκολο βράδυ είχε τελικά η Πόρτο κόντρα στην Άνβερμπ (2-0), παίρνοντας τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς στη μάχη της πρόκρισης. Ο Εβανίλσον και ο Πέπε ήταν αυτοί που βρήκαν δίχτυα για τους γηπεδούχους που είχαν παίκτη περισσότερο μετά την αποβολή του Εκέλενκαμπ στο 50′.