Copa America 2024: Ο Ροντόν έδωσε την νίκη στην Βενεζουέλα

Το «φλύαρο» Μεξικό έχασε από την

Βενεζουέλα.

Για την 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Copa America, η Βενεζουέλα πήρε την νίκη με 1-0 από το Μεξικό στο «SoFi Stadium».

Καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα το Μεξικό είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, και πίεζε αρκετά την Βενεζουέλα της οποίας η άμυνα ήταν φτιαγμένη από «γρανίτη».

Η ομάδα του Μπατίστα κόντρα στην ροη του ματς άνοιξε το σκορ με το εύστοχο πέναλτι του Σάλομον Ροντόν στο 57’. Στην συνέχεια οι τυπικά γηπεδούχοι προσπάθησαν να κανουν την ζημία χωρίς αποτέλεσμα. Στο 87’ οι «Ελ Τρι» ήταν σειρά τους να στήσουν την μπάλα από τα έντεκα βήματα όμως ο Πινέδα της ΑΕΚ δεν ήταν εύστοχος.

Στα τελευταία λεπτά ο Ραφαέλ Ρόμο εξελίχτηκε σε «φύλακα άγγελο» για την ομάδα του καθως το Μεξικό σφυροκοπούσε.  Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.