Δεύτερη σερί ισοπαλία για τον ΠΑΟΚ

Νέα απώλεια βαθμών για τον ΠΑΟΚ που έμεινε ισόπαλος με τον Βόλο εκτός έδρας. Ντεμπούτο για Τσόλακ και Ουαγκέ.

Για την τρίτη αγωνιστική της Super league 1, ΠΑΟΚ και Βόλος αναμετρήθηκαν στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, με τον αγώνα να λήγει ισόπαλος με 0-0. Ντεμπούτο για Ουαγκε και Τσολάκ, ο οποίος είχε και δοκάρι.

Πλέον οι Θεσσαλονικείς φιγουράρουν στην 2η θέση με 5β, ενώ η ομάδα της Μαγνησίας στην 4η με 4β., ωστόσο πολλοί είναι οι αγώνες που υπολείπονται.

Ο Άμπελ Φερέιρα αποφάσισε να κάνει ροτέισον στην ομάδα του, αλλά αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο “Δικέφαλος του Βορρά” να χαραμίσει ένα ολόκληρο 45λεπτο, αφού ο Βόλος ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανέναρξη οι “ασπρόμαυροι” έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους αλλά έχαναν την μια ευκαιρία μετά την άλλη χωρίς να καταφέρουν εν τέλει να σκοράρουν.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες πέρασαν ένα δεκάλεπτο με αργό σχετικά τέμπο και χωρίς ουσιαστική φάση. Η πρώτη ήταν αυτή που σήκωσε και μεγάλη συζήτηση, αφού ο Βόλος στο 15ο λεπτό διαμαρτυρήθηκε για πέναλντι, με τον Φωτιά όμως να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι.

Στο 18′ ο Ριένστρα έχασε μεγάλη ευκαιρία, με την κεφαλιά του μέσα στην περιοχή να περνάει για λίγο άουτ. Ένα πεντάλεπτο αργότερα ο Περέα πήγε να εκτελέσει τον Ζίβκοβιτς, αλλά ο Ινγκασον πρόλαβε και έβαλε το πόδι του.

Την πρώτη προσπάθεια για τον ΠΑΟΚ έφερε η κεφαλιά του Τσόλακ στο 28′, έπειτα από σέντρα του Πέλκα, με την μπάλα να περνά έξω.

Τρία λεπτά αργότερα ο Φωτιάς , έδωσε πέναλτι στον ΠΑΟΚ για σπρώξιμο στον Τσόλακ. Ωστόσο ο Μανούχος από το VAR διαφώνησε και εν τέλει έδωσε οφσάιντ στην αρχή της φάσης, από τον επιθετικό του “Δικεφάλου”.

Στο 40′ ο ΠΑΟΚ έχασε διπλή ευκαιρία με Μιχάι και Κρέσπο να στουταρουν έπειτα από γέμισμα, αλλά ο Γκαραβέλης να τους σταματά εις διπλούν. Ο Βόλος απάντησε με τον Μπαριέντος να κάνει μια σέντρα σουτ και την μπάλα να καταλήγει στον Ζίβκοβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ που είχε δοκάρι με τον Τσόλακ στο 49′, ενώ σε δεύτερο χρόνο ο Ινγκασον δεν κατάφερε να βρει σωστά την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Περέιρα σούταρε δυνατά, αλλά ο Γκαραβέλης ήταν και πάλι εκεί για να μπλοκάρει. Στο 55′ ο Πέλκας έχασε μια απίθανη ευκαιρία στέλνοντας χλιαρά την μπάλα στην άδεια εστία, έπειτα από την κάθετη του Τσόλακ, ο οποίος είχε βγει μόνος μπροστά.

Άλλη μια τέτοια φάση ήρθε 10 λεπτά αργότερα, με την κόντρα από το σουτ του Ζίβκοβιτς να αφήνει δύο παίκτες του ΠΑΟΚ σε κενή εστία, αλλά κανέναν από αυτούς να μην ευστοχεί.

Στο 82′ Μπαριέντος και Ινγκασον συγκρούστηκαν μέσα στην περιοχή, αλλά ο Φωτιάς θεώρησε πως ούτε εδώ υπάρχει κάτι το μεμπτό, με το VAR να συμφωνεί ξανά.

Η επόμενη φάση του ΠΑΟΚ  ανήκε στον Τζόλη αλλά η αδύναμη κεφαλιά του, κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα (90+4). Το τελευταίο σουτ για τον “δικέφαλο” από το Κούτσια στο 96′ δεν έφερε τελικά το γκολ και οι δύο ομάδες βρήκαν το πίνακα του σκορ να δείχνει το τελικό 0-0.

Βόλος: Γκαραβέλης, Τέκιο, Κολόμπο, Σάντσες, Φερράρι, Ριένστρα, Τσοκάνη, Περέα, Μαρτίνες (Μπαρτόλο 58′), Μπαριέντος (Κιάκος 86′), Δουβίκας.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Ίνγκασον, Μιχάι, Νινούα, Εσίτι (Ελ Καντουρί 63′), Ουαγκέ (Κούτσιας 73), Περέιρα (Γιαννούλης 63′), Πέλκας (Ζίβκοβιτς 56′), Βράκας (Τζόλης 56′), Τσόλακ.