Εθνική Γυναικών: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε στην πρεμιέρα του Nations League

Ηττήθηκε από την Πολωνία η Εθνική Γυναικών στην πρεμιέρα του Women’s Nations League.

Η Εθνική Ελλάδας Γυναικών ηττήθηκε με 1-3 από την Πολωνία στο “Γεώργιος Καμάρας” στον πρώτο αγώνα της για τη νέα διοργάνωση του UEFA Women’s Nations League.

Οι Ελληνίδες διεθνείς πάλεψαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως παρά το γκολ που πέτυχαν, δεν μπόρεσαν να πάρουν κάποιο βαθμό.

Επόμενος αγώνας για την Εθνική, την προσεχή Τρίτη 26/9, στις 20:00 ώρα Ελλάδας εκτός έδρας κόντρα στη Σερβία.

Η Πολωνία προηγήθηκε στο 1ο λεπτό, όταν η Παζόρ με σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τη Νάση για το 0-1.

Στη συνέχεια, η Ελλάδα ανέβασε την απόδοσή της και στο 22′ έκανε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, όταν η Σαρρή με ατομική προσπάθεια σούταρε από αριστερά, αλλά η Σέμικ μπλόκαρε.

Ενώ ένα λεπτό μετά, η Κόγγουλη έπιασε πολύ καλό σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής στα δεξιά, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Και στο 24′ ήρθε το γκολ της ισοφάρισης. Η Σαρρή έβγαλε σέντρα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στη Μάρκου, που με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

Ενώ στο 30′ η Σαρρή εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ωστόσο στο 40’ οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο δεύτερο γκολ. Μετά από κλέψιμο, η Παζόρ πλάσαρε τη Νάση αλλά σημάδεψε το δεξί δοκάρι, και στην εξέλιξη της φάσης η Παντίλα με πλασέ από κοντά έκανε το 1-2.

Η Ελλάδα στο δεύτερο μέρος πάλεψε για το γκολ. Στο 50′ η Νάση κράτησε το σκορ με απόκρουση σε μεγάλη ευκαιρία της Πολωνίας με την Γκραμπόβσκα και στο αμέσως επόμενο λεπτό η Σέμικ έκανε το ίδιο σε κεφαλιά της Σπυριδωνίδου.

όμως στο 84’ μετά από εκτέλεση κόρνερ της Γκραμπόφσκα, η Πάβολεκ με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-3.

Ελλάδα (Αλέξανδρος Κατηκαρίδης): Νάση, Παλαμά (82’ Μωραΐτου), Κακαμπούκη, Σιδηρά, Γιαννακά (90’+1′ Γεωργαντζή), Γεωργίου, Καλδαρίδου (65’ Πούλιου), Μάρκου, Κόγγουλη (82’ Μιχαλοπούλου), Σαρρή, Σπυριδωνίδου

Πολωνία (Νίνα Παταλόν): Σέμικ, Μάτισικ, Βιακνόφσκα, Γκρεκ, Ζιένιεβιτς, Γκραμπόβσκα, Πάβολεκ, Λεφέλντ, Παντίλα (67’ Βρόμπελ), Κάμτζικ, Παζόρ